Paul Pogba 69

Ricardo Quaresma 77 (pen)
Paul Pogba, omul meciului Franţa - Portugalia 2-1

Franţa – Portugalia 2-1. Franţa lui Pogba defilează în faţa Portugaliei

Franţa a făcut un joc excelent şi a învins Portugalia cu 2-1 într-un meci amical de pregătire pentru EURO 2016.

Unul dintre cele mai interesante jocuri amicale din această perioadă s-a disputat pe Stade de France din Paris, între Franţa şi Portugalia. A fost primul meci pe banca tehnică a lusitanilor pentru noul selecţioner, Fernando Santos, înlocuitorul lui Paulo Bento. Ambele formaţii au încercat în acest amical câţiva jucători interesanţi, care pot aduce un plus în viitorul nu foarte îndepărtat. Cu toate că scorul final a fost unul strâns, Franţa a făcut un meci foarte bun în compania reprezentativei portugheze. Neînvinşi de lusitani din 1975, „cocoşii galici” şi-au trecut în palmares a noua victorie consecutivă în partidele cu Portugalia.

După doar trei minute scurse din meci, atacantul lui Real Madrid, Karim Benzema, a deschis scorul pentru francezi declanşând entuziasmul general în tribune. Acesta a trimis în plasă o minge respinsă de Rui Patricio, după şutul lui Bacary Sagna şi a marcat al 25-lea sau gol pentru echipa reprezentativă a ţării sale. Portugalia a răspuns imediat prin Cristiano Ronaldo, dar portarul de la Olympique Marseille, Steve Mandanda, a fost sigur pe el şi a reţinut şutul starului portughezilor.

Aliniând un 4-3-3 ofensiv, Deschamps i-a lăsat libertate de mişcare lui Paul Pogba, cel mai bun jucător al gazdelor în partida de pe Stade de France. Lângă el, Matuidi şi-a făcut excepţional treaba de „măturător”, în timp ce Cabaye a fost exact ingredientul de care Franţa avea nevoie pe ambele faze. Cu Valbuena şi Griezmann în benzi, Franţa a dinamitat careul portughezilor cu centrări oportune şi acţiuni rapide, iar lateralii lui Fernando Santos, Cedric şi Eliseu, au avut o zi infernală. Pogba a fost aproape de 2-0 în minutul 31, pentru ca cinci minute mai târziu Griezmann să-l pună la încercare pe Rui Patricio. Portugalia a ratat cea mai importantă şansă a reprizei prin Nani, al cărui şut spectaculos a trecut puţin pe lângă poarta lui Mandanda.

Un Mandanda care a intervenit fantastic în debutul reprizei secunde la lovitura de cap a lui Cristiano Ronaldo. Franţa a reuşit totuşi să înscrie a doua oară şi a făcut-o prin Paul Pogba, jucător ajuns la cinci reuşite în tricoul Les Bleus. În minutul 73, Varane l-a blocat senzaţional pe coechipierul său de la Real Madrid, Cristiano Ronaldo, care trei minute mai târziu a fost înlocuit de Joao Mario.

Elevii lui Fernando Santos au reuşit totuşi să reducă din diferenţă în minutul 78 prin Ricardo Quaresma, care a transformat o lovitură de la unsprezece metri, acordată pentru un fault al lui Pogba asupra jucătorului de la Sporting Lisabona, Joao Mario.

S-a terminat 2-1 pentru Franţa, în poate cel mai tare amical al naţionalei pregătite de Deschamps în acest final de an 2014. Peste trei zile, francezii joacă un nou amical, în Armenia, contra naţionalei pregătite de Bernard Challandes.