Antoine Griezmann 73

Mërgim Mavraj 41
Franţa - Albania 1-1

Franţa – Albania 1-1. Albanezii ţin Franţa în şah la Rennes

Albania a scos un surprinzător egal pe terenul Franţei într-un meci amical din campania de calificare la EURO 2016.

Pentru formaţia pregătită de Didier Deschamps, partida amicală de la Rennes contra naţionalei albaneze părea o formalitate. N-a fost deloc aşa, pentru că oaspeţii au făcut un joc mult peste aşteptările francezilor şi au părăsit terenul lăsând o impresie frumoasă.

Deschamps, care l-a folosit în amicalul din Armenia pe Gignac, a decis să-l încerce în acest meci şi pe Lacazette. O altă noutate a francezilor a fost titularizarea lângă Varane a lui Yanga-Mbiwa, dar şi revenirea între buturi a lui Hugo Lloris, după ce Mandanda apărase în partidele cu Portugalia şi Armenia din octombrie.

Oaspeţii au început foarte bine jocul de la Rennes şi Abrashi a trimis un prim şut periculos spre poarta francezilor în minutul 11. Două minute mai târziu, Pogba a încercat şi el poarta adversă cu un şut de la peste 25 de metri. Cu o linie mediană foarte harnică şi cu o defensivă agresivă şi urcată foarte sus, Albania lui De Biasi a ţinut destul de departe de propria poarta ofensiva franceză. Benzema putea deschide totuşi scorul în minutul 28, dar a ajuns prea târziu la centrarea lui Digne. În minutul 40, oaspeţii au reuşit să marcheze prin fundaşul Mergim Mavraj, care a reluat cu capul în poarta lui Lloris o centrare excelentă.

În mod ciudat, nici după pauză francezii n-au reuşit să-şi creeze prea multe oportunităţi de gol. Ba chiar Lloris a fost nevoit să intervină salvator la acţiunea lui Hysaj. Căpitanul albanezilot, Lorik Cana, aflat la cea de-a 80-a prezenţă în echipa naţională a trimis cu capul periculos şi puţin peste centrarea lui Memushaj, pentru ca Benzema să rateze egalarea în minutul 68.

Dominând clar ostilităţile din punct de vedere al posesiei, Franţa a început să devină periculoasa în ultimele 20 de minute ale jocului, iar în minutul 73, Griezmann a reuşit să restabilească egalitatea după o pasă a lui Yohan Cabaye. Cu zece minute înainte de final, elevii lui Deschamps puteau marca golul victoriei, dar Benzema a şutat peste dintr-o poziţie extrem de avantajoasă.

Egal la Rennes între Franţa şi Albania, iar elevii lui De Biaso pot spera că se vor întoarce în Franţa peste doi ani din postura de echipă calificată la Euro 2016. De partea cealălaltă, Deschamps a declarat la finalul întâlnirii: „Nu am făcut deloc o primă repriză bună, dar după pauză am reuşit să punem stăpânire pe joc. Sunt lucruri la care trebuie să mai lucrăm, iar aceste partide amicale ne convin foarte mult. Cred că dacă jucătorii mei se concentrau mai mult la finalizare, astăzi reuşeam să câştigăm”, a precizat selecţionerul francez.

Ultimul joc amical al francezilor in 2014 se joacă peste patru zile pe Stade Velodrome din Marseille, în compania Suediei.