Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 07 septembrie 2015, ora 21:45
Insulele Feroe

Joel Pohjanpalo 23

Finlanda Insulele Feroe preliminarii EURO 2106

Finlanda – Insulele Feroe 1-0. Finlandezii mai pot spera la baraj

Cu două victorii consecutive, Finlanda ajunge să aibă o şansă minimă de a se califica pentru barajul de calificare la EURO 2016

După surprinzătoarea victorie din deplasarea în Grecia, Finlanda avea, în duelul nordic împotriva selecţionatei Insulelor Feroe, o şansă de a reintra, măcar la nivel teoretic, în lupta pentru calificarea la EURO 2016.

După un prim sfert de oră în care niciuna din cele două echipe nu şi-a asumat riscuri, gazdele au intrat mai bine în ritm, controlând posesia şi generând ocazii de gol. Insistenţa le-a fost răsplătită în minutul 23, când acelaşi Pohjanpalo, care înscrisese la Atena, a urmărit atent faza creată de Alexander Ring şi a trimis în plasă mingea ce lovise transversala.

Oaspeţii au încercat să răspundă, dar au reuşit doar la nivel de atitudine, pentru că ocaziile au întârziat să apară. Repriza secundă ar fi putut aduce şi al doilea gol pentru finlandezi, dar Gunnar Nielsen a blocat şutul lui Pohjanpalo, iar reuşita lui Thomas Lam a fost anulată pe motiv de henţ.

Cu această victorie Insulele Feroe pierd orice şansă de calificare, pe când Finlanda mai poate spera la un loc de baraj în cazul în care Ungaria ar face paşi greşiţi. Duelul indirect favorizează însă selecţionata maghiară, aceasta având atât adversari mai accesibili cât şi avantajul meciurilor directe, ambele încheiate cu victorii ale vecinilor noştri.