EURO 2016, Grupa F, 22 iunie 2016, ora 19:00
3 - 3
Portugalia
Portugalia
Cristiano Ronaldo, eroul Portugaliei în meciul cu Ungaria

Ungaria – Portugalia 3-3. CR 007 salvează Portugalia şi o califică în optimi din grupa revelaţiilor de la Euro 2016

Articol scris de Florin Codreanu

Ungaria şi Portugalia au terminat la egalitate meciul din Grupa F de la EURO 2016. Maghiarii au câştigat grupa, Portugalia merge în optimi de pe locul 3.

Cu 24 de ore înainte de partida decisivă contra Ungariei, fostul mare golgeter al lusitanilor, Pauleta, atrăgea atenţia: „Nu putem aştepta totul de la Ronaldo, nu ne poate salva mereu”. Parcă a presimţit ceva fostul vârf de la Paris Saint Germain şi Deportivo, pentru că Portugalia a avut din nou nevoie de Ronaldo.

Meciul nebun de la Lyon se putea încheia catastrofal pentru Selecao, dacă superstarul de la Real Madrid nu reuşea să schimbe soarta jocului. El, omul care a pierdut punctele împotriva Austriei, ratând pe final o lovitură de la unsprezece metri, a anulat efortul şi prestaţia impresionantă a maghiarilor prin două goluri care au salvat din nou Portugalia. Asemeni lui James Bond, asa cum anticipam în analiza acestei grupe.

Pentru Cristiano a fost o seară perfectă. Meciul cu Ungaria a însemnat borna 129, depăşind numărul de selecţii adunat de recordmenul Selecao, Luis Figo. În acelaşi timp, Ronaldo a devenit primul fotbalist din istorie care marchează la patru turnee finale de Campionat European diferite. Şi, ca şi cum peisajul n-ar fi fost complet, prin cele două goluri marcate în poarta veteranului Kiraly, Cristiano a devenit al doilea golgeter all-time din istoria Euro cu 8 goluri marcate, adică la o singură treaptă de Michel Platini, încă golgeter absolut. Coşmarul portughezilor în această seară s-a numit Dzsudzsak, unul dintre cei mai talentaţi jucători crescuţi de maghiari în ultimele două decenii. Dzsudzsak a punctat în minutele 47 şi 55 aducând de fiecare dată Ungaria în avantaj, după 1-1 şi 2-2. Pentru maghiari, iniţial deschisese scorul un alt veteran, Gera, în timp ce Nani a restabilit egalitatea înainte de pauză.

A fost însă seara lui Cristiano. Pentru început, super starul lui Real Madrid a pasat decisiv la golul marcat de Nani, apoi s-a dezlănţuit în partea secundă, cărându-şi efectiv echipa în spate. Cu uriaşe probleme în defensivă, portughezii au fost nevoiţi să alerge de fiecare dată după egalare. Înainte de pauză, Ronaldo a inventat o pasă în adâncime genială spre Nani şi Selecao a egalat prima dată. După pauză, Cristiano a restabilit egalitatea la 2, după un gol magnific cu călcâiul, iar la 3-2 pentru maghiari, Cristiano a ieşit din nou în prim plan atunci când centrarea perfectă a lui Quaresma din minutul 62 a ajuns la şeptarul portughez. CR7 s-a înălţat splendid şi l-a executat pe portarul Kiraly egalând de această dată la 3. Cam aşa s-a derulat o seară spectaculoasă de fotbal la Lyon, în faţa unui stadion arhiplin, care a îmbrăţişat superbele scandări maghiaro-portugheze. Fotbalul şi microbiştii au savurat sărbătoarea de goluri, precum şi tensiunea unui duel mai mult decât captivant.

Câteva cuvinte şi despre Ungaria, probabil marea revelaţie a turneului de până acum, alături de Islanda. Elevii lui Bernd Storck au venit în Franţa ca victime sigure. Luaţi peste picior în grupa din preliminarii când au fost consideraţi la fel că şi nord-irlandezii adversari foarte uşori de către fanii români în duelurile cu echipa noastră, maghiarii şi-au văzut liniştiţi de drum şi au scris istorie la cea de-a doua lor participare la un turneu final de Campionat European. Fără nume mari în echipă, fără să joace la cluburi foarte mari din fotbalul mondial, ungurii au lăsat o impresie extraordinară publicului larg şi au câştigat Grupa F, terminând la egalitate cu cealălaltă mare surpriză de la Euro 2016, Islanda. Portugalia încheie grupa pe poziţia a treia în clasament, cu 3 puncte şi golaveraj 4-4, un golaveraj care se demonstrează de altfel decisiv în calificarea lusitanilor în optimile de finală.