Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 08 octombrie 2015, ora 21:45

Dániel Böde 71

Róaldur Jacobsen 11
Ungaria Insulele Feroe EURO 2016

Ungaria – Insulele Feroe 2-1. Maghiarii ţin aproape

După Ungaria - Insulele Feroe 2-1, naţionala vecină se menţine în cursa pentru locul doi ocupat în acest moment de naţionala României.

Pentru a-şi păstra şansele de calificare directă la EURO 2016, Ungaria era obligată să câştige partida din această seară împotriva Insulelor Feroe. Nemanja Nikolić a avut prima ocazie a gazdelor, dar surpriza neplăcută nu s-a lăsat mult aşteptată.

După doar 11 minute de la fluierul de start Jóan Edmundsson i-a pasat în marginea careului lui Róaldur Jakobsen, fundaşul Roland Juhász a fost păcălit uşor de pirueta acestuia, mingea depăşindu-l uşor pe un Gábor Király îngenunchiat. Ungaria a acuzat şocul golului primit, astfel că portarul Gunnar Nielsen nu a avut serios de lucru în prima jumătate de oră. Adám Bódi a avut singurele ocazii ale maghiarilor din prima repriză, cea de-a doua fiind mai periculoasă, dar Nielsen a reţinut în doi timpi.

Pauza a fost benefică naţionalei Ungariei, selecţionerul Bernd Storck mutând inspirat prin introducerea în teren a lui Dániel Böde. Atacantul de 28 de ani al celor de la Ferencváros şi-a făcut simţită imediat prezenţa, dar Nielsen a avut o nouă intervenţie bună. Ungaria a perseverat şi Böde a reuşit egalarea după mai bine de o oră de joc, trimiţând în colţul lung mingea centrată perfect de către Tamás Kádár. În minutul 71 a venit şi golul victoriei maghiare, Dániel Böde trecându-şi în cont dubla. Oaspeţii au fost incapabili să reacţioneze, presiunea aducându-le şi o eliminare în minutele de prelungire ale partidei, după ce căpitanul Atli Gregersen a primit al doilea galben.

Ţinând cont că în Feroe ne vom lupta pentru calificarea directă la EURO 2016, pentru România nu poate fi decât o veste bună, orice slăbiciune a unei defensive adverse crescând şansele şi aşa modeste ale tricolorilor de a înscrie. Ungaria rămâne pe locul 3, având cu un punct mai puţin şi pândind un eventual pas greşit al jucătorilor conduşi de Anghel Iordănescu.