Ungaria

Ungaria în istoria Campionatului European de Fotbal

Cupa Henri Delaunay
Cupa Henri Delaunay, trofeul pe care îl primeşte câştigătoarea Campionatului European de Fotbal

Articol scris de Football Club

Echipa naţională a Ungariei se pregăteşte doar de a treia participare la un turneu final de Campionat European, cele mai bune performanţe din istorie fiind obţinute la jumătatea anilor ’60 şi începutul anilor ’70, perioadă în care Ungaria a fost prezentă de două ori în finalele mici, cu un loc trei la ediţia din 1964. Ultimele patru decenii au adus însă multe dezamăgiri la nivelul Campionatului European, reprezentativa maghiară având o lungă serie de calificări ratate, întreruptă în cele din urmă graţie prezenţei la Euro 2016.

De-a lungul anilor ’50, Ungaria era recunoscută ca una dintre cele mai puternice naţionale din lume şi o echipă care a revoluţionat jocul de fotbal, prin evoluţiile unor jucători dinamici precum Ferenc Puskas, Sándor Kocsis sau Jozsef Bozsik. Însă prima participare la un Campionat European, la ediţia inaugurală din 1960, a propus o nouă generaţie a Ungariei, sub comanda selecţionerului Lajos Baroti, iar adversarul s-a dovedit mult prea puternic: Uniunea Sovietică, viitoarea campioană europeană, elimina fără mari probleme Ungaria încă din prima rundă, printr-o dublă victorie (3-1 la Moscova, respectiv 1-0 la Budapesta).

Mult mai bun avea să fie parcursul de la Campionatul European 1964 (cea de-a doua ediţie a Cupei Europei pe Naţiuni), care a avut loc în Spania. Ţara Galilor a fost primul adversar al reprezentativei pregătite de acelşi Lajos Baroti, iar succesul din manşa tur (3-1 pe teren propriu, goluri marcate de Flórián Albert, Lajos Tichy, respectiv Károly Sándor) asigura un avantaj promiţător. Confruntarea retur, disputată pe Ninian Park din Cardiff, se încheia la egalitate (1-1), astfel că oamenii lui Lajos Baroti avansau în următoarea rundă, unde aveau să fie protagoniştii unei duble manşe extrem de spectaculoase cu Germania de Est: golurile lui Ferenc Bene şi Gyula Rákosi păreau să asigure un avantaj liniştitor după primul meci (1-2), însă partida decisivă, disputată la Budapesta, avea să aducă multe răsturnări de situaţie, dar şi o calificare în sferturile de finală, graţie rezultatului final (3-3). Franţa s-a dovedit un oponent mult mai accesibil, iar reprezentativa maghiară îşi obţinea astfel prezenţa la primul turneu final din istorie după o dublă victorie facilă (3-1 în Franţa, respectiv 2-1 pe teren propriu). Speranţele de câştigare a trofelului s-au destrămat în faza semifinalelor, la capătul reprizelor de prelungire a duelului cu Spania: un gol marcat de Ferenc Bene în minutul 84 egala situaţia pe tabelă şi trimitea meciul în prelungiri, pentru ca apoi reuşita lui Amancio Amaro să decidă calificarea în favoarea ibericilor. Ungaria s-a consolat totuşi prin clasarea pe locul al treilea, graţie succesului din finala mică, în faţa Danemarcei, victorie conturată de asemenea la capătul celor 120 de minute (3-1, goluri marcate de Ferenc Bene şi Dezső Novák (două, ambele în prelungiri), respectiv Carl Bertelsen). Parcursul de la Campionatul European din 1964 avea să rămână cea mai bună performanţă din istoria echipei naţionale a Ungariei.

Următoarea campanie de calificare, la Euro 1968, nu a mai fost la fel de reuşită, iar Ungaria se oprea în sferturile de finală după duelul cu reprezentativa Uniunii Sovietice, care astfel elimina selecţionata maghiară pentru a doua oară în primele trei preliminarii. Deşi s-au impus pe teren propriu cu 2-0 prin golurile marcate de János Farkas şi János Göröcs, oamenii lui Karoly Sos nu au putut gestiona avantajul în returul de la Moscova, iar eşecul cu scorul de 3-0 şi a consemnat astfel ratarea prezenţei la turneul final din Italia.

Patru ani mai târziu, Ungaria începea excelent campania de calificare la Campionatul European 1972, printr-o clasare pe prima poziţie dintr-o grupă cu Bulgaria, Franţa şi Norvegia. A urmat o dublă manşă foarte echilibrată şi emoţionantă cu România, care nu a putut decide soarta calificării, deoarece ambele meciuri se încheiau la egalitate (2-2 pe stadionul 23 August din Bucureşti, respectiv 1-1 la Budapesta). A fost astfel nevoie de o a treia partidă, disputată la Belgrad şi decisă de un gol înscris de István Szőke în minutul 89, care a stabilit scorul final (2-1) şi a consemnat prezenţa echipei lui Rudolf Illovszky la turneul final din Belgia. Însă semifinalele au scos în calea reprezentativei maghiare Uniunea Sovietică, naţională care încă o dată s-a dovedit mult prea puternică, iar un gol marcat de Anatoliy Konkov în repriza secundă a fost de ajuns pentru a asigura calificarea în finala de pe stadionul Heysel din Bruxelles. Ungaria mergea astfel într-o nouă finală pentru locul al treilea, pierdută de această dată contra Belgiei, care s-a impus cu scorul de 2-1.

De-a lungul următoarelor două decenii, Ungaria s-a calificat la trei turnee finale de Campionat Mondial, însă nu s-a mai apropiat de calificarea la un Campionat European, fiind de fiecare dată eliminată în faza grupelor. Perioada anilor ’90 nu a fost de asemenea una prolifică pentru reprezentativa maghiară, capabilă să obţină doar patru victorii din 16 meciuri disputate în preliminariile Campionatului European 1992, respectiv 1996. Campania de calificare la Euro 2000 a repartizat Ungaria într-o grupă cu România, Portugalia, Slovacia, Liechtenstein şi Azerbaijan, în care selecţionata pregătită de Bertalan Bicskei a reuşit să adune doar 12 puncte, mult prea puţin pentru a se implica în lupta pentru calificarea la turneul final din Olanda şi Belgia.

Situaţia nu s-a îmbunătăţit nici în următorul deceniu, Ungaria fiind departe de calificarea la Euro 2004 (clasată doar pe locul al patrulea într-o grupă cu Suedia, Letonia, Polonia şi San Marino), respectiv Euro 2008, unde oamenii lui Péter Bozsik au reuşit contraperformanţa de a încheia la egalitate de puncte (12) cu Moldova şi în spatele reprezentativei Bosniei. Primele semne de îmbunătăţire au venit în preliminariile Campionatului European din 2012, unde Ungaria a evoluat într-o grupă dificilă, cu două naţionale mult mai puternice precum Olanda lui Robin van Persie sau Rafael van der Vaart, respectiv Suedia lui Zlatan Ibrahimovic şi totuşi jucătorii pregătiţi de Sandor Egervari au reuşit să rămână în lupta pentru un loc la baraj până spre finalul campaniei de calificare: decisive aveau să fie remiza de pe teren propriu cu Finlanda (0-0) şi eşecul înregistrat în deplasare cu Suedia (2-0).

La peste 40 de ani distanţă de ultima prezenţă la un turneu final de Campionat European, Ungaria a reuşit în cele din urmă calificarea odată cu preliminariile pentru Euro 2016: după ce a încheiat pe poziţia a treia într-o grupă cu Irlanda de Nord, România, Finlanda, Insulele Feroe şi Grecia, naţionala lui Attila Pintér (înlocuit ulterior de actualul selecţioner, Bernd Storck) a ajuns în runda barajului de calificare la turneul final din Franţa şi s-a impus în faţa Norvegiei printr-o dublă victorie (1-0 pe stadionul Ullevaal din Oslo, graţie golului marcat de László Kleinheisler, respectiv 2-1 pe teren propriu prin reuşita semnată de Tamás Priskin şi un autogol al mijlocaşului Markus Henriksen), aducând astfel prima calificare la un Campionat European din istoria recentă a echipei naţionale a Ungariei.