Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 29 martie 2015, ora 21:45
Grecia
Grecia
Ungaria-Grecia 0-0, preliminarii EURO 2016

Ungaria – Grecia 0-0. Maghiarii îşi consolidează poziţia în clasament

Ungaria continuă să aiba şanse bune de calificare la EURO 2016, chiar dacă nu a reuşit să învingă Grecia în primul meci din 2015 al grupei F.

După un debut în preliminariile EURO 2016 total nedorit, înfrângerea pe teren propriu în faţa Irlandei de Nord, Ungaria a reuşit să revină pe făgaşul normal al rezultatelor, încheind anul 2014 cu două victorii. Nu acelaşi lucru se poate spune despre Grecia, selecţionata elenă având parte de o ruşine istorică, înfrângerea suferită în faţa selecţionatei Insulelor Feroe. Cu o campanie fără victorie, elenii nu aveau de ales în ceea ce priveşte meciul de astăzi.

Cu toate acestea, maghiarii au dominat prima jumătate a partidei, ei fiind cei cu şansele mai clare de a înscrie. Nici Balázs Dzsudzsák şi nici Zoltán Gera nu au fost suficient de lucizi la finalizare şi scorul la pauză a fost 0-0, în ciuda unei desfăşurări agreabile a întâlnirii.

În cea de-a două repriză Grecia a riscat un pic mai mult, încercând parcă să facă uitată imaginea dezolantă lăsată până acum în preliminariile Campionatului European de Fotbal 2016. Asemenea gazdelor, şi lor le-a lipsit inspiraţia la finalizare, veteranul Gábor Király nefiind întrebuinţat foarte serios.

Ungaria a fost totuşi foarte aproape de a câştiga partida în ultimele momente. În minutul 87 Ádám Pintér a şutat violent din afara careului, Orestis Karnezis reuşind să respingă, cu un reflex incredibil, o minge ce mergea sub bara transversală. O altă ocazie imensă a gazdelor a fost irosită un minut mai târziu, când Nemanja Nikolić a avut timp să preia o minge trimisă la marginea careului mic, dar reluarea sa din câţiva metri a trecut cu mult peste transversală.

Meciul s-a terminat cu un rezultat de egalitate care nu avantajează niciuna din cele două selecţionate. Pentru Grecia verdictul este final, ratarea calificării la EURO 2016. Ungaria s-ar fi simţit mai confortabil cu o victorie ce ar fi ajutat-o să se îndepărteze la 6 puncte de Finlanda, selecţionată pe care urmează să o întâlnească pe 13 iunie 2015.