Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 14 noiembrie 2014, ora 21:45
Finlanda
Finlanda

Zoltán Gera 84

Ungaria - Finlanda, preliminarii EURO 2016

Ungaria – Finlanda 1-0. Maghiarii reuşesc a doua victorie consecutivă în preliminariile EURO 2016

Cu acest succes Ungaria trece pe poziţia a treia a grupei F a preliminariilor EURO 2016, păstrând şanse de a se califica direct la turneul final.

Duelul ugro-finic din preliminariile EURO 2016 pornea de la o egalitate aproape perfectă. Cele două selecţionate erau despărţite înaintea acestui meci doar de golaveraj, cu un uşor avantaj de partea oaspeţilor. Ungaria trăia încă sub semnul înfrângerii de pe teren propriu în faţa Irlandei de Nord, astfel că jucătorii lui Pál Dárdai au tratat partida cu prudenţă, dar şi cu multă dăruire.

Prudenţa uneori excesivă a maghiarilor a făcut ca în prima repriză Finlanda să nu aibă multe emoţii în defensivă, naţionala scandinavă fiind cea care a dominat finalul primei părţi, obligându-l pe Gábor Király să producă intervenţii salvatoare. Ungaria a intrat în a  doua jumătate a meciului mai hotărâtă, astfel că au început să apară ocazii şi la poarta apărată de Lukas Hradecky.

Ultimele zece minute ale meciului au fost cele mai disputate. Markus Halsti şi Roman Eremenko au avut ocaziile importante ale Finlandei, dar singurul gol al partidei a fost înscris de către veteranul Zoltán Gera. Mijlocaşul ofensiv maghiar, cu o experienţă de zece ani în Premier League, a reuşit să ajungă la centrarea lui Gergő Lovrencsics, chiar dacă era între doi fundaşi ai oaspeţilor.

Dupa acest rezultat Finlanda şi Ungaria au făcut schimb de locuri în clasament, maghiarii înregistrând a doua victorie consecutivă. Finlandezii îşi complică situaţia, singurul lor succes din preliminariile EURO 2016 rămânând cel din deplasarea din Insulele Feroe.