Ungaria – Belgia 0-4. Calificare facilă în sferturi pentru belgieni

Amicale
Ungaria000000000000102171424
Belgia000000000000107122414
Articol scris de Răzvan Mitacu

Naţionala Belgiei a obţinut un loc în sferturile de finală ale Campionatului European 2016 după victoria categorică, scor 4-0, contra Ungariei.

După ce Franţa şi Germania s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului European 2016 eliminând Irlanda, respectiv Slovacia, naţionala Belgiei şi-a respectat la rândul său statutul de favorită certă în duelul cu Ungaria şi a obţinut un loc printre cele mai bune opt echipe ale Europei, prima apariţie din 1980 în această rundă a competiţiei la nivel continental.

Statistica meciurilor directe era net fvorabilă ‘Diavolilor roşii’ înainte de confruntarea din această seară, cu şase victorii şi două rezultate de egalitate din cele mai recente opt partide cu Ungaria, iar superioritatea belgienilor a fost evidentă şi în meciul de pe stadionul Municipal din Toulouse.

O singură modificare în echipa de start a Belgiei faţă de formaţia care a învins Suedia la mijlocul săptămânii: Dries Mertens a intrat pe teren în locul lui Yannick Ferreira-Carrasco, la fel cum s-a întâmplat şi în repriza secundă a confruntării cu naţionala lui Zlatan Ibrahimovic.

Selecţionerul german al Ungariei, Bernd Storck, a decis să efectueze două schimbări faţă de primul 11 al meciului cu Portugalia, încheiat printr-un spectaculos rezultat de 3-3: Tamas Kadar şi Adam Nagy au fost titularizaţi în detrimentul lui Mihaly Korhut, respectiv Zoltan Stieber. Atacantul celor de la Hannover 96, Adam Szalai, a fost confirmat în compartimentul ofensiv al reprezentativei maghiare, în timp ce fundaşul Adam Pinter şi-a păstrat la rândul său postul de titular, deşi jucătorul celor de la Werder Bremen, Laszlo Kleinheisler, era anunţat ca o posibilă soluţie din primul minut.

Oamenii lui Marc Wilmots au avut parte de un început de meci excelent, ceea ce le-a facilitat misiunea calificării în sferturile Euro 2016. Belgienii au deschis scorul la prima oportunitate de a marca, valorificând perfect o lovitură liberă de pe partea stângă: centrarea ideală a lui Kevin de Bruyne a fost finalizată de fundaşul Toby Alderweireld cu o lovitură de cap imparabilă. Scăpat complet de marcajul adversarilor, apărătorul celor de la Tottenham Hotspur a înscris astfel un gol care a permis Belgiei să gestioneze mult mai liniştită meciul. Momentele de posesie ale Ungariei au reprezentat mai degrabă un pericol pentru poarta lui Gabor Kiraly, având în vedere contraatacurile letale ale belgienilor: Kevin de Bruyne s-a regăsit în situaţii bune de a marca la capătul unor astfel de situaţii de joc, însă de fiecare dată execuţia atacantului de la Manchester City nu a fost suficient de precisă. Veteranul portar maghiar a păstrat vii speranţele echipei sale în minutul 36 cu o splendidă intervenţie la lovitura liberă executată de acelaşi de Bruyne, înainte ca Ungaria să îşi treacă în cont primele şi singurele ocazii de gol din prima repriză, cu Balazs Dzsudzsak în prim plan, mijlocaşul celor de la Bursaspor trecând în două rânduri aproape de poarta lui Thibaut Courtois prin şuturi din afara careului.

Joc deschis în cea de-a doua repriză a confruntării de pe stadionul Municipal din Toulouse, cu o naţională a Ungariei care a fost nevoită să rişte din ce în ce mai mult şi o echipă a Belgiei pregătită să speculeze spaţiile din defensiva adversă. Adam Szalai a avut o bună şansă de a restabili egalitatea după o centrare excelentă a lui Dzsudzsak, însă lovitura sa de cap din minutul 54 a trecut puţin pe lângă. Ungaria a continuat să creadă în şansa sa până la final, în faţa unei echipe a Belgiei care nu a părut intenţionată să închidă meciul pentru a proteja avantajul la limită, dar nici nu a reuşit să profite imediat de acţiunile de contraatac purtate de rapizii Eden Hazard sau Kevin de Bruyne, ceea ce pe final i-ar fi putut costa: Adam Pinter l-a întrebuinţat pe Thibaut Courtois printr-un şut de la distanţă, deviat uşor de Alderweireld, pentru ca apoi centrarea în forţă trimisă în faţa porţii de Juhasz să fie ajunsă prea târziu de Adam Szalai. Emoţiile belgienilor s-au risipit cu 12 minute înainte de final, când Michy Batshuayi, intrat pe teren cu doar două minute mai devreme, a marcat simplu din şase metri după o pătrundere pe partea stângă a lui Hazard. A fost reuşita care a dus la prăbuşirea Ungariei, oamenii lui Bernd Storck primind apoi şi golul al treilea, respectiv al patrulea, pe fondul unei resemnări în ceea ce priveşte soarta calificării. Eden Hazard şi Yannick Ferreira-Carrasco şi-au trecut astfel la rândul lor numele pe lista marcatorilor.

Victorie şi calificare pentru Belgia, care are de partea sa şi şansa repartizării pe jumătatea mai accesibilă a tabloului competiţional. Naţionala pregătită de Marc Wilmots va înfrunta acum Ţara Galilor în sferturile de finală ale Campionatului European 2016, într-un meci programat a se disputa vineri, de la ora 22:00. De partea cealaltă, Ungaria părăseşte Euro 2016 cu fruntea sus în ciuda scorului final de pe tabelă, după trei evoluţii bune în faza grupelor şi de asemenea o impresie pozitivă în faţa Belgiei, un oponent mult superior din punct de vedere valoric, timp de aproximativ 80 de minute.