Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 08 septembrie 2014, ora 21:45
Slovacia
Slovacia

Róbert Mak 17
Ucraina-Slovacia, preliminarii Euro 2016

Ucraina – Slovacia 0-1. Oaspeţii dau lovitura în debutul preliminariilor EURO 2016

Un gol marcat repede şi o defensivă ermetică aduc Slovaciei primele trei puncte în grupa C a preliminariilor EURO 2016, Ucraina nereuşind să înscrie.

Meciul de pe stadionul Olimpiyskyi din Kiev a început într-o notă dinamică, ambele selecţionate dând totuşi impresia de precauţie în prima întâlnire oficială ce le punea faţă în faţă. Dacă eforturile ucrainenilor au fost lipsite de luciditate, oaspeţii au reuşit în minutul 17 o fază spectaculoasă, finalizată cu gol. Marek Hamšík, căpitanul Slovaciei, l-a găsit pe Róbert Mak, acesta l-a depăşit elegant pe Yaroslav Rakitskiy şi a şutat plasat, fără ca Andriy Pyatov să mai poată interveni.

Reuşita timpurie a însemnat retragerea slovacilor, care au preferat să se apere sârguincios şi să contraatace. Ucraina nu a fost cu adevărat periculoasă mai devreme de finalul primei părţi, dar nici Taras Stepanenko şi nici Roman Zozulya nu au găsit soluţia pentru a-l învinge pe Matúš Kozáčik, portarul oaspeţilor.

Responsabil în repriza secundă cu ocaziile gazdelor a fost brazilianul naturalizat Edmar Galovskij. Mai întâi bara şi apoi imprecizia l-au împiedicat însă pe acesta să se regăsească pe tabela de marcaj. Cum fundaşii Ján Ďurica şi Norbert Gyömber au rezolvat cu precizie situaţiile apărute, Slovacia pleacă de la Kiev cu trei puncte extrem de importante, mai ales că următoarea partidă o va disputa împotriva Spaniei, pe teren propriu.