Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 12 octombrie 2014, ora 19:00
Macedonia
Macedonia

Serhiy Sydorchuk 45+2

Ucraina-Macedonia, preliminarii Euro 2016

Ucraina – Macedonia 1-0. Sydorchuk marchează golul decisiv pentru naţionala ucraineană

Ucraina se impune la limită în faţa Macedoniei şi acumulează 6 puncte după trei meciuri disputate în preliminariile EURO 2016.

Victoria din Belarus a contat mult pentru moralul ucrainienilor, care au reuşit un meci bun contra naţionalei macedonene şi s-au impus la limită pentru al doilea succes în grupa C.

Cu o formulă de joc ofensivă şi bine organizată, Ucraina n-a avut probleme în a-şi apropia victoria în faţa Macedoniei în partida de la Lvov. Profitând de forma foarte bună a duo-ului Konoplyanka – Yarmolenko, gazdele au controlat meciul şi şi-au creat cele mai bune ocazii de gol al partidei.

Prima şansă reală a jocului a fost ratată de Zozulya, care a reluat periculos cu capul în minutul 8, peste poarta lui Pacovski. Cinci minute mai târziu, Konoplyanka a şutat frumos de la peste 20 de metri, dar balonul a ocolit de puţin poarta macedonenilor. Oaspeţii nu s-au simţit deloc confortabil în faţa pressingului agresiv reuşit de ucrainieni, iar în urma unei intercepţii a lui Rotan, acelaşi Konoplyanka putea deschide scorul, dar portarul oaspeţilor a intervenit salvator. Yarmolenko a fost şi el aproape de gol în minutul 38, însă a reluat cu capul din afara careului, pe lângă poarta adversă.

Singurul gol al jocului a venit în minutele de prelungire ale primei părţi, atunci când Sydorchuk a înscris din opt metri după o centrare a lui Serghey Konoplyanka. A fost al doilea gol în preliminariile Campionatului European din 2016 pentru atacantul ucrainian.

Şi după pauză, tot gazdele au fost la cârma partidei, iar Konoplyanka a fost faultat în careu în minutul 47, centralul Sébastien Delferiere acordând corect lovitura de la unsprezece metri. Din nefericire pentru Ucraina, Yarmolenko a ratat lovitura de pedeapsă şi avantajul minim s-a păstrat pe tabela de marcaj. Un avantaj fragil dar important, pentru că până la final, niciuna dintre cele două echipe n-au mai marcat cu toate că Artem Fedetskyi şi Sydorchuk puteau înscrie pentru gazde, iar Trajkovski putea egala pe final pentru oaspeţi.

1-0 pentru Ucraina la final, a doua victorie din grupa pentru trupă lui Fomenko, care în runda următoare se deplasează în Luxemburg şi speră că va acumula nouă puncte.