EURO 2016, Grupa C, 16 iunie 2016, ora 19:00
Ucraina
0 - 2
Irlanda de Nord
Ucraina - Irlanda del Nord 0-2

Ucraina – Irlanda del Nord 0-2. Primele puncte pentru nord-irlandezi la Campionatul European

Articol scris de Răzvan Mitacu

Gareth McAuley şi Niall McGinn au marcat pentru Irlanda del Nord în victoria cu Ucraina, din grupa C a Campionatului European 2016.

Stade des Lumières din Lyon a găzduit în această seară meciul dintre Ucraina şi Irlanda del Nord, contând pentru configuraţia finală a grupei C de la Campionatul European 2016. Polonia şi Germania au obţinut prima şansă la calificarea în rundele eliminatorii ale competiţiei graţie victoriilor de la debut, astfel că partida directă dintre Ucraina şi Irlanda del Nord devenea decisivă pentru speranţele celor două reprezentative de a continua lupta pentru un loc în optimile de finală.

Anele Ngcongca şi Roman Zozulyla în locul lui Serhiy Sydorchuk, respectiv Yevhen Seleznyov au fost cele două modificări efectuate de selecţionerul Mykhaylo Fomenko faţă de confruntarea pierdută de Ucraina cu Germania, în primul meci de la Euro 2016. De partea cealaltă, mult mai multe noutăţi în tabăra nord-irlandeză, începând de la dispunerea pe teren: selecţionerul Michael O’Neill a decis să apeleze la un sistem 4-3-3, care pe fază de apărare s-a transformat într-un modul 4-5-1 util pentru a bloca jocul pe benzi al rapizilor jucători ucrainieni. Golgheterul din preliminarii al Irlandei de Nord, Kyle Lafferty, a rămas doar pe banca de rezerve, la fel precum Shane Ferguson, Conor McClaughlin, Chris Baird şi Paddy McNair, după ce cu toţii au fost titulari în meciul pierdut cu Polonia, dar mai degrabă au dezamăgit. În locul lor au fost preferaţi Aaron Hughes, Corry Evans, Stuart Dallas, Jamie Ward şi atacantul celor de la Queens Park Rangers, Conor Washington.

Miza meciului de pe Stade des Lumières a părut să îşi pună amprenta asupra jocului din prima repriză al celor două echipe. Multă prudenţă de ambele părţi, însă şi multe greşeli în special în zona de mijloc a terenului, fără însă a fi speculate de niciuna dintre cele două reprezentative. Puţine acţiuni ofensive importante pentru oamenii de bază ai ucrainienilor, Andriy Yarmolenko şi Yevheniy Konoplyanka, care astfel nu au reuşit să îl pună în valoare pe atacantul Yevhen Seleznyov. Irlanda del Nord s-a apărat bine organizat în cea mai mare parte a timpului, însă şi-a trecut în cont cea mai importantă şansă de gol a primei reprize, venită, deloc surprinzător, la capătul unui corner (56% din golurile marcate de Irlanda de Nord în campania de calificare la Euro 2016 au fost reuşite din faze fixe (şase cornere şi trei lovituri libere), ceea ce reprezinta cel mai mare procent dintre echipele prezente la turneul final din Franţa): lovitura de cap a lui Craig Cathcart din centrarea lui Jamie Ward a trecut foarte puţin pe lângă poarta apărată de Andriy Pyatov.

Repriza secundă a fost una mult mai spectaculoasă, disputată pe o ploaie abundentă care a favorizat jocul nord-irlandezilor. Oamenii lui Michael O’Neill şi-au valorificat în cele din urmă calităţile la fazele fixe în minutul 49, când fundaşul Gareth McAuley a finalizat cu o lovitură de cap imparabilă după centrarea perfectă din lovitură liberă a lui Oliver Norwood. Jocul a devenit mult mai deschis, ucrainienii fiind de acum obligaţi să rişte pentru a evita un eşec surprinzător. Mai multe iniţiative ofensive pentru oamenii lui Mykhaylo Fomenko, însă bazate mai degrabă doar pe centrările din benzi încercate de Konoplyanka şi Yarmolenko, fără foarte mult succes. Un şut periculos de la marginea careului al lui Viktor Kovalenko, cu 20 de minute înainte de final şi o lovitură de cap slabă a nou intratului Oleksandr Zinchenko au fost rarele momente în care Ucraina a ameninţat poarta lui Michael McGovern. Iar în ultimul minut al prelungirilor seara magică a nord-irlandezilor a fost completată de golul lui Niall McGinn, care a profitat de o respingere în faţă a portarului ucrainean, la execuţia iniţială a lui Dallas.

Rezultat final 2-0, iar Irlanda del Nord obţine astfel primele sale puncte la un turneu final de Campionat European. Fără a avea la dispoziţie jucători de valoarea adversarilor, reprezentativa nord-irlandeză şi-a confirmat calităţile evidenţiate în grupa de calificare, unde a înfruntat, printre altele, România. Mult efort, spirit de echipă, determinare şi capacitatea de a valorifica foarte bine fazele fixe au făcut ca oamenii lui Michael O’Neill să reuşească o performanţă istorică, indiferent de clasarea finală în grupă. De partea cealaltă, după evoluţia bună din eşecul cu Germania, Ucraina dezamăgeşte la cea de-a doua apariţie la Euro 2016 şi mai păstrează doar şanse teoretice de calificare.