Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 05 septembrie 2015, ora 19:00

Yevhen Konoplyanka 40 (pen)

Sergei Kornilenko 62 (pen)
Ucraina - Belarus 3-1

Ucraina – Belarus 3-1. 45 de minute, suficiente pentru a stabili câştigătoarea

Ucraina rămâne în cursa pentru calificarea la EURO 2016, după ce a învins fără probleme reprezentativa Bielorusiei la Lvov.

Ucraina rămâne în cursa pentru calificarea la EURO 2016, după ce a învins fără probleme reprezentativa Bielorusiei la Lvov. Trei goluri marcate în prima repriză au asigurat seara ucrainienilor, mult mai buni la toate capitolele decât adversarii lor din aceast meci.

Selecţionerul gazdelor declara înainte de meci că echipa sa nu are alt scop decât victoria, pe care o va căuta încă din primul minut. Aşa a şi fost, pentru că gazdele, purtate şi de entuziastul public de la Lvov, au atacat poarta lui Gorbunov încă din primele minute ale jocului. Vedetele Yarmolenko şi Konoplyanka au făcut în mod evident diferenţa încă din prima repriză şi au asigurat prin prestaţia lor jocul si punctele aşteptate de Fomenko.

Artem Kravets a fost preferat în ofensivă în detrimentul lui Gladkyi, iar Fomenko nu s-a înşelat. Kravets, care făcuse un joc foarte bun în duelul cu Spania, a ratat prima oportunitate de gol a gazdelor în minutul 4, dar trei minute mai târziu a reuşit deschiderea scorului, după o eroare a fundaşului bielorus Maksim Volodko. Ucraina nu s-a retras şi a căutat imediat să-şi dubleze avantajul, iar până în minutul 30 Garmash, Rotan şi Konoplyanka au fost aproape de gol. În minutul 30 Ucraina a reuşit însă să puncteze a doua oară, când Gorbunov a respins centrarea care îl căuta pe Taras Stepanenko, dar, pe fază, Yarmolenko a majorat avantajul gazdelor. Ruslan Rotan a fost aproape de 3-0 câteva minute mai târziu, pentru ca în ultimele 5 minute ale primei reprize elevii lui Mykhailo Fomenko să reuşească şi cel de-al treilea gol al serii. Acelaşi activ Kravets a fost faultat în careu de Sivakov, iar noul star al Sevillei, Konoplyanka, a transformat cu siguranţă lovitura de la unsprezece metri acordată de centralul israelian Liany.

În repriza secundă, având asigurat un avantaj de trei goluri şi gândindu-se la deplasarea din Slovacia, ucrainienii s-au retras în defensivă şi au redus turaţia motoarelor. Kravets i-a mai dat totuşi emoţii portarul Gorbunov, înainte ca israelianul Liany să dicteze lovitură de la unsprezece metri şi pentru oaspeţi, transformată cu siguranţă de Serghei Kornilenko. Până spre final partida a curs în acelaşi ritm, iar Ucraina ar mai fi putut marca măcar o dată prin Gusev sau Rotan.

S-a terminat 3-1 pentru ucrainieni, care acumulează 15 puncte şi se pregătesc de un meci decisiv în Slovacia. Belarus rămâne cu patru puncte din şapte meciuri şi aşteaptă relaxată meciul de pe teren propriu împotriva naţionalei statului Luxemburg.