Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 06 septembrie 2015, ora 19:00

Arda Turan 26
Burak Yılmaz 86

Oguzhan Özyakup, Turcia

Turcia – Olanda 3-0. Turcii au prima şansă la locul de baraj

Turcia s-a impus categoric în meciul de pe teren propriu cu Olanda şi a urcat pe locul al treilea în grupa A de calificare la Euro 2016

La trei zile după ce a gădzuit echipa naţională pentru prima dată, stadionul Konya Büyükşehir a fost locul de desfăşurare a unui nou meci foarte important: Turcia a primit vizita Olandei, cele două echipe aflându-se în luptă directă pentru locul al treilea în grupa A de calificare la Campionatul European din 2016. Gazdele au pierdut o oportunitate imensă prin rezultatul de egalitate înregistrat de asemenea pe teren propriu cu Letonia, în timp ce Olanda suferea a treia înfrângere de-a lungul acestor preliminarii, cu Islanda.

Început perfect de meci pentru Turcia, care la prima acţiune de contraatac a profitat de o poziţionare greşita a defensivei adverse şi a lovit prin Oguzhan Ozyakup: mijlocaşul celor de la Besiktas a finalizat cu un lob elegant în faţa lui Jasper Cillessen după un assist decisiv din partea lui Arda Turan. Oamenii lui Danny Blind au încercat să răspundă imediat, dar Volkan Babacan a intervenit excelent la şutul lui Sneijder din minutul 23. Iar trei minute mai târziu Arda Turan a valorificat o nouă eroare imensă a olandezilor, care au pierdut mingea în apropierea careului, permiţându-i astfel atacantului Barcelonei să marcheze, cu largul concurs al lui Cillessen, care a fost învins printr-o execuţie la coţul scurt. Pe finalul reprizei Burak Yılmaz ar fi putut rezolva definitiv soarta celor trei puncte, însă de această dată portarul lui Ajax s-a revanşat şi a intervenit salvator.

Georginio Wijnaldum în locul lui Stefan de Vrij a fost mutarea ofensivă efectuată de selecţionerul Danny Blind în debutul reprizei a doua, iar noul intrat ar fi putut aduce Olanda în joc la patru minute distanţă de reluarea jocului, însă lovitura sa de cap după centrarea lui Depay a fost extrem de modestă. Turcia a ales să se retragă în propria jumătate şi să aştepte în defensivă iniţiativele ofensive ale adversarilor, însă presiunea olandezilor nu s-a concretizat decat în ceea ce priveşte dominarea teritorială. Portarul Volkan Babacan nu a fost deranjat în niciun alt moment de-a lungul ultimelor 45 de minute, astfel că naţionala Turciei îşi trece în cont un succes foarte important, prin care depăşeste pe Olanda în clasament şi urcă pe locul al treilea, care permite prezenţa la barajul de calificare. Cu cinci minute înainte de final Burak Yilmaz a majorat avantajul după ce Caner Erkin a recuperat un balon în partea dreapta şi a oferit o pasă de gol.

Cu două partide înainte de finalul preliminariilor, Islanda şi Cehia sunt deja sigure de un loc la turneul final din Franţa, ceea ce ar putea reprezenta un avantaj semnificativ pentru Turcia, care urmează să evolueze cu primele două clasate. Olanda va avea de disputat un meci accesibil cu Kazakhstan, apoi va încheia campania de calificare la Euro 2016 pe teren propriu contra Cehiei, însă din acest moment oamenii lui Danny Blind nu mai depind doar de ei. Turcia are acum nevoie de patru puncte din ultimele două confruntări pentru a-şi asigura prezenţa la Campionatul European.