Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 03 septembrie 2015, ora 21:45

Selçuk İnan 77

Valērijs Šabala 90+1
Turcia a remizat cu Letonia, 1-1

Turcia – Letonia 1-1. Turcii risipesc şansa de a urca pe locul 3 în grupă

Turcia a făcut un meci bun cu Letonia dar s-a văzut egalată în minutul 91 şi rămâne pe locul 4 în grupa A din preliminariile EURO 2016.

Turcia a dat cu piciorul unei şanse uriaşe de se a se apropia de turneul final al Campionatului European din 2016. După înfrângerea Olandei pe propriul teren cu Islanda, echipa lui Fatih Terim putea trece peste batavi în clasamentul Grupei A înaintea duelului direct de duminică, însă golul marcat de letoni în minutul 91 a refuzat Turciei a treia victorie din actuala campanie de calificare.

Deşi nu poate juca până în luna ianuarie pentru FC Barcelona nici măcar în meciuri amicale, Arda Turan a fost titular şi căpitan al Turciei într-un meci considerat relativ simplu, chiar dacă duelul anterior dintre cele două echipe se încheiase indecis, 1-1. Cu libertate de mişcare în sistemul tactic gândit de Terim, Turan a fost dirijorul jocului ofensiv iar Turcia şi-a creat ocazii, reuşind să expedieze aproape 30 de şuturi spre poarta adversă, 11 dintre ele cadrate. Combinaţiile rapide şi buna demarcare a vârfurilor au apropiat în numeroase rânduri Turcia de gol şi au reparat într-o oarecare măsura imaginea deplorabilă lăsată de această echipă în actuala campanie de calificare, totuşi Letonia a reuşit să îşi păstreze poarta neatinsă timp de mai bine de 70 de minute, trecându-şi şi ea în cont o mare oportunitate de gol la o minge scoasă de pe linia porţii de Volkan Şen.

Selçuk İnan a reuşit deschiderea scorului pentru gazde în minutul 77 cu o superbă execuţie din afara careului la o minge întoarsă de Arda Turan. Părea să fie golul descătuşării şi poate un punct de inflexiune pe drumul spre EURO, însă Letonia a dat lovitura în minutul 91 la un şut asemănător, la care portarul Volkan Babacan ar fi putut interveni.

S-a încheiat 1-1 şi Turcia rămâne pe locul 4 în Grupa A, la un punct în spatele Olandei pe care o va primi duminică într-un meci de totul sau nimic. Şansele echipei lui Fatih Termin de a prinde in extremis locul 3 rămân însă minuscule, în condiţiile în care Turcia mai are de jucat cu primele clasate ale grupei, Cehia şi Islanda.