Turcia

Turcia în istoria Campionatului European de Fotbal

Cupa Henri Delaunay
Cupa Henri Delaunay, trofeul pe care îl primeşte câştigătoarea Campionatului European de Fotbal

Articol scris de Răzvan Mitacu

Echipa naţională a Turciei se pregăteşte de participarea pentru a patra oară la un turneu final de Campionat European, după calificările din 1996, 2000, respectiv 2008, când Turcia a reuşit de altfel cea mai bună performanţă din istorie prin prezenţa în faza semifinalelor competiţiei, unde echipa lui Fatih Terim avea să fie eliminată cu dificultate de Germania, după un gol primit în minutul 90.

În ciuda introducerii unei ligi naţionale şi a unor performanţe decente din partea echipelor turceşti la nivelul competiţiilor europene de cluburi, anii 60′ au reprezentat o perioadă dificilă pentru echipa naţională. Prima participare în preliminariile Campionatului European, la ediţia inaugurală din 1960, s-a încheiat prematur, după dubla manşă cu România din chiar prima rundă: pe stadionul 23 August din Bucureşti, ‘Tricolorii’ se impuneau cu un categoric 3-0, pentru ca la Istanbul gazdele să încerce o revenire spectaculoasă, conturată prin cele două goluri marcate de Lefter Küçükandonyadis, insuficiente însă pentru a întoarce soarta calificării în sferturile de finală, ultima rundă înainte de turneul final din Franţa.

Italia a fost primul adversar al Turciei în preliminariile pentru Campionatul European 1964, iar naţionala pregătită de Edmondo Fabbri rezolvase practic discursul calificării în următoarea fază încă de la capătul primelor 35 de minute ale meciului tur, disputat pe stadionul Renato Dall’Ara din Bologna. Italia conducea deja cu 4-0, într-un meci în care avea să mai marcheze de două ori, ceea ce a făcut ca returul de la Istanbul să devină o simplă formalitate. Formatul preliminariilor s-a modificat odată cu ediţia 1968, găzduită de Italia, însă deznodământul nu a fost diferit pentru Turcia, care într-o grupă cu Spania, Cehoslovacia şi Irlanda nu a putut obţine decât o singură victorie (2-1 pe teren propriu contra Irlandei) şi două rezultate de egalitate (0-0 cu Spania, respectiv Cehoslovacia), mult prea puţin pentru a evita clasarea pe ultimul loc al grupei.

Turcia începea campania de calificare la Campionatul European 1972 sub comanda selecţionerului Dogan Andaç şi o încheia cu românul Nicolae Petrescu pe banca tehnică, dar fără multe speranţe de a obţine prezenţa la turneul final din Belgia având în vedere componenţa grupei: Germania de Vest, Albania şi Polonia, cu un parcurs dominat autoritar de nemţi. Campionatul European 1976 din Iugoslavia a fost primul în preliminariile căruia Turcia s-a implicat cu adevărat în lupta pentru calificare. Victoriile de pe teren propriu cu Elveţia (2-1), dar mai ales Uniunea Sovietică (1-0) au păstrat echipa lui Sabri Kiraz aproape de primul loc al grupei, însă în cele din urmă decisiv a fost eşecul drastic din deplasarea contra Irlandei: pe Lansdowne Road din Dublin, Daniel Givens marca patru goluri, care aveau să ajute cel mai mult reprezentativa Uniunii Sovietice, clasată în cele din urmă pe prima poziţie.

Germania de Vest a stat din nou în drumul calificării Turciei la un turneu final de Campionat European, în 1980. Oamenii lui Sabri Kiraz au obţinut trei victorii de-a lungul preliminariilor şi au reuşit să rămână aproape de Germania de Vest până la ultima rundă de meciuri, când reprezentativa turcă s-a deplasat pe Parkstadion din Gelsenkirchen pentru confruntarea directă cu naţionala germană. Un succes al turcilor ar fi fost sinonim cu prezenţa la turneul final din Italia, însă gazdele şi-au confirmat superioritatea şi s-au impus în cele din urmă cu 2-0. Şansa nu a fost de partea Turciei nici patru ani mai târziu când tragerea la sorţi pentru Euro 1984 a repartizat naţionala pregătită de Coskun Özari din nou într-o grupă cu Germania de Vest, condusă de pe teren de Karl-Heinz Rummenigge şi Rudi Völler. De această dată un dublu eşec categoric (0-3 pe stadionul Alsancak din Izmir, respectiv 5-1 pe arena Friedrich-Ludwig-Jahn Sportpark din Berlin) au făcut ca lupta pentru calificarea la turneul final din Franţa să fie purtată doar de Germania de Vest şi Irlanda de Nord.

Sfârşitul anilor 80′ şi prima parte a anilor 90′ a fost de departe cea mai slabă din istoria naţionalei. De-a lungul campaniilor de calificare la Euro 1988, respectiv 1992, Turcia nu a reuşit să obţină nici măcar o singură victorie, având un dezastruos bilanţ alcătuit din doar două rezultate de egalitate şi zece înfrângeri, printre care un meci pierdut cu 8-0 pe stadionul Wembley din Londra contra Angliei, ceea ce reprezintă cel mai drastic eşec din istoria selecţionatei. Prima calificare a Turciei la un Campionat European avea să coincidă cu ascensiunea lui Hakan Sukur, care până în prezent rămâne cel mai bun marcator din istoria echipei naţionale (51 de goluri). Tânărul atacant impresiona în campania de calificare la Campionatul European 1996, iar cele şase goluri marcate în grupa 3, unde au mai evoluat Elveţia, Suedia, Ungaria şi Islanda, au contribuit decisiv la performanţa oamenilor lui Fatih Terim, (aflat la primul mandat pe banca tehnică a naţionalei), care au încheiat pe poziţia secundă a grupei şi au obţinut astfel prezenţa la turneul final din Anglia. Croaţia, Portugalia şi Danemarca au fost oponenţii Turciei la Euro 1996, iar lipsa de experienţă la acest nivel a jucătorilor lui Fatih Terim, colaborată cu valoarea adversarilor au făcut ca Turcia să piardă toate cele trei confruntări din cadrul grupei, fără a reuşi niciun gol marcat.

Însă calificarea la Campionatul European din 1996 a fost apoi confirmată de-a lungul preliminariilor pentru Euro 2000, sub comanda selecţionerului Mustafa Denizli. O naţională în care îşi făceau treptat apariţia jucători precum Hakan Ünsal sau Okan Buruk, alături de un deja consacrat Hakan Sukur, reuşea să lupte de la egal la egal cu Germania şi chiar să obţină patru puncte din dubla cu reprezentativa lui Erich Ribbeck. Totuşi, eşecul surprinzător pe teren propriu cu Finlanda (1-3), colaborat mai ales cu remiza din deplasare cu modesta selecţionată a Moldovei (1-1) a trimis Turcia la barajul de calificare. Irlanda lui Robbie Keane a fost adversarul din play-off, iar cele două meciuri decisive pentru prezenţa la Euro 2000 au fost extrem de dificile: rezultatul de egalitate (1-1) înregistrat în manşa tur, pe Lansdowne Road din Dublin avea să fie hotărâtor, confruntarea retur din Bursa consemnând o nouă remiză, dar fără goluri, ceea ce a făcut ca reuşita din deplasare a lui Tayfur Havutçu să trimită Turcia la turneul final din Olanda şi Belgia. Debutul la Euro 2000 nu a fost unul ideal, cu o înfrângere în faţa Italiei (1-2), urmat de o remiză cu Suedia (0-0), astfel că jucătorii lui Mustafa Denizli aveau neapărată nevoie de victorie în ultimul duel din grupă, cu Belgia, pentru a avansa în sferturile de finală. O evoluţie excelentă a portarului Rüştü Reçber şi cele două goluri marcate de Hakan Sukur au adus un succes istoric pentru Turcia, care astfel se califica pentru prima dată în fazele eliminatorii ale unui Campionat European. Meciul din sferturi cu Portugalia avea să fie însă finalul de drum pentru reprezentativa turcă, învinsă de naţionala lui Luís Figo, Rui Costa şi Nuno Gomes (2-0), într-o partidă în care a fost nevoită să evolueze cu un om mai puţin încă din minutul 30, după eliminarea lui Alpay Ozalan.

Turcia a încheiat pe locul al doilea grupa de calificare la Euro 2004, în spatele Angliei şi era favoită în dubla manşă de baraj cu Letonia, însă eşecul din primul meci (1-0) a complicat situaţia calificării la turneul final din Portugalia. Golurile marcate de Mansız şi Sukur la retur au părut să întoarcă soarta calificării, însă două reuşite ale Letoniei în ultimele 25 de minute au făcut ca Turcia să piardă în mod surprinzător şansa de a evolua la Campionatul European din 2004.

Cu Fatih Terim revenit pe bancă şi o nouă generaţie, Turcia se califica la Campionatul European 2008 după un duel echilibrat cu Norvegia, iar turneul final din Austria şi Elveţia avea să reprezinte cea mai bună performanţă din istoria Turciei la nivel continental. Victoriile cu Elveţia (2-1) şi Cehia (3-2) au asigurat prezenţa în fazele eliminatorii ale competiţiei, unde primul adversar a fost Croaţia. Ultimele minute ale celor două reprize de prelungire au oferit trări intense, mai întăi datorită golului marcat de Ivan Klasnić pentru croaţi, iar imediat apoi prin reuşita egalizatoare a lui Semih Şentürk. Avantajul psihologic al Turciei s-a concretizat la loviturile de departajare, unde Modrić, Rakitić şi Petric au ratat, iar naţionala lui Fatih Terim ajungea astfel pentru prima dată în semifinale. Deşi Turcia a deschis scorul prin Uğur Boral în minutul 22 şi a egalat mai apoi prin Semih Şentürk (minutul 86), un gol marcat de Philipp Lahm pe final a consemnat calificarea Germaniei (3-2) şi a lăsat numeroase regrete pentru Turcia, aflată foarte aproape de o performanţă istorică.

Croaţia s-a revanşat în faţa Turciei patru ani mai târziu, când cele două echipe s-au reîntâlnit în barajul de calificare la Campionatul European 2012. Cu Guus Hiddink în calitate de selecţioner şi fără mulţi dintre jucătorii prezenţi la turneul final european anterior, reprezentativa turcă a pierdut orice şansă de a merge la Euro 2012 după manşa tur contra naţionalei lui Slaven Bilic, pierdută cu scorul de 3-0 pe stadionul Ali Sami Yen din Istanbul. Returul de la Zagreb era doar o simplă formalitate (0-0) şi Turcia rata astfel calificarea la turneul final din Polonia şi Ucraina.