Luka Modric a marcat singurul gol al meciului Turcia - Croaţia 0-1

Turcia – Croaţia 0-1. Execuţia lui Modric decide primul meci din grupa D

Amicale
Turcia000000000000202033
Croaţia000000000000202033
Articol scris de Răzvan Mitacu

Mijlocaşul Luka Modric a înscris unicul gol în victoria obţinută de Croaţia contra Turciei în primul meci din grupa D a Campionatului European 2016.

Stadionul Parc des Princes din Paris a găzduit în această după amiază prima confruntare din cadrul grupei D a Campionatului European 2016, între Turcia şi Croaţia. În ciuda unor condiţii meteorologice mai puţin prielnice, suporterii celor două naţionale au luat cu asalt arena din capitala Franţei, în speranţa unui succes care să deschidă drumul către calificarea în rundele eliminatorii ale competiţiei, dintr-o grupă din care mai fac parte campioana europeană Spania şi Cehia, echipe ce urmează să evolueze mâine pe stadionul Municipal din Toulouse.

Reprezentativa pregătită de Ante Cacic s-a putut baza pe multă calitate tehnică, într-o linie de mijloc alcătuită din jucători care evoluează la cluburi de top din Europa, precum Milan Badelj, Luka Modric, Ivan Rakitic, Ivan Perisic şi Marcelo Brozovic, aflaţi în sprijinul atacantului celor de la Juventus, Mario Mandzukic. Darijo Srna, Vedran Corluka, Domagoj Vida şi Ivan Strinic au format compartimentul defensiv, în timp ce Danijel Subasic a fost titular în poarta Croaţiei.

De partea cealaltă, Arda Turan a fost principalul jucător din naţionala pregătită de Fatih Terim, care a aliniat o formaţie cu un singur atacant, Cenk Tosun şi o linie de mijloc alcătuită din cinci oameni, cu Hakan Calhanoglu, Ozan Tufan, Selcuk Inan şi Oguzhan Ozyakup alături de jucătorul celor de la Barcelona. Gokhan Gonul şi Caner Erkin au fost titularizaţi pe cele două benzi în defensivă, cu Mehmet Topal şi Hakan Kadir Balta responsabili de zona centrală.

Început de meci echilibrat pe Parc des Princes, deşi oamenii lui Ante Cacic au creat un prim moment de pericol la poarta lui Volkan Babacan încă din minutul 2, când centrarea de pe partea dreaptă a lui Darijo Srna a fost deviată uşor de Ivan Rakitic, însă insuficient pentru a direcţiona balonul pe spaţiul porţii. Treptat croaţii au împins jocul în jumătatea de teren adversă, iar dominarea teritorială s-a concretizat printr-o serie de ocazii importante: două lovituri de cap ale lui Brozovic şi o reluare de la marginea careului a lui Mario Mandzukic au fost principalele momente din prima jumătate de oră, înainte ca turcii să îşi treacă în cont una dintre puţinele ocazii de a marca: centrarea perfectă a lui Gokhan Gonül a fost continuată de Ozan Tufan cu o lovitură de cap dintr-o poziţie ideală, dar insuficient de precis pentru a-l învinge pe Danijel Subasic. Echilibrut a fost rupt de foarte frumoasa execuţie din minutul 41 a lui Luka Modric, care a reluat splendid de la 20 de metri în urma unei respingeri şi l-a surprins pe portarul celor de la Istanbul BB. Un gol meritat de Croaţia, care a premiat astfel iniţiativele ofensive ale jucătorilor lui Ante Cacic şi i-a obligat pe turci să îşi schimbe abordarea din repriza secundă.

Volkan Sen în locul lui Oguzhan Ozyakup a fost modificarea adusă de selecţionerul Fatih Terim în debutul părţii a doua, iar Turcia a încercat să evidenţieze un joc mai ofensiv, însă fără multe reuşite în faţa unei echipe a Croaţiei care a stat foarte bine pe teren şi a blocat majoritatea actiunilor de atac încă din zona de mijloc. Iar cele mai importante ocazii de gol au fost înregistrate tot la poarta apărată de Volkan Babacan. Darijo Srna a executat aproape perfect o lovitură liberă de la marginea careului în minutul 52, mingea lovind bara transversală, înainte ca experimentatul fundaş dreapta al celor de la Şahtior Donetsk să beneficieze de o oportunitate şi mai mare cinci minute mai târziu, când şutul său cu piciorul stâng din interiorul suprafeţei de pedeapsă a trecut pe lângă. Bara l-a salvat pe portarul turc pentru a doua oară cu 20 de minute înainte de final, când centrarea lui Mario Mandzukic a fost reluată cu capul de Perisic, scăpat complet de marcajul defensivei lui Fatih Terim, dar şansa s-a dovedit din nou de partea Turciei, care a rămas astfel în meci. Tânărul atacant Emre Mor (18 ani), recent transferat de Borussia Dortmund, a fost trimis pe teren pentru ultima parte a confruntării, dar jucătorul născut în Danemarca nu a putut aduce nimic nou în jocul Turciei, incapabilă să creeze cu adevărat pericol în careul lui Danijel Subasic. O lovitură liberă din zonă laterală, executată direct pe spaţiul porţii de Caner Erkin, dar fără a-l pune în dificultate pe portarul lui AS Monaco, a fost una dintre puţinele tentative ale turcilor de a evita eşecul pe Parc des Princes.

Victorie meritată a echipei naţionale a Croaţiei, care graţie reuşitei lui Luka Modric a debutat într-o manieră excelentă la Euro 2016 şi a obţinut trei puncte ce oferă oamenilor lui Ante Cacic şanse mari la calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei. Patru zile de odihnă pentru Croaţia, care apoi va înfrunta Cehia, înainte de ultimul meci din cadrul grupei, programat a se disputa împotriva campioanei europene Spania. De partea cealaltă, Turcia nu îşi mai permite niciun pas greşit, dar va avea o misiune exetrem de dificilă contra echipei lui Vicente del Bosque, o partidă la finalul căreia va spera să păstreze în continuare şanse de calificare, înainte de confruntarea cu Cehia.