Ţara Galilor – Slovacia 2-1. Victorie istorică pentru galezi la EURO

Ţara Galilor431040130000832388
Slovacia431040130000832388
Amicale
Articol scris de Florin Codreanu

Cu Gareth Bale în prim-plan, Ţara Galilor a învins Slovacia în duelul debutantelor la un turneul final european.

Două debutante la Campionatul European, Țara Galilor şi Slovacia s-au întâlnit în primul meci al grupei B de la turneul final din Franţa. A fost primul duel direct dintre două debutante la un Campionat European de la confruntarea Turcia – Croaţia de la turneul final din Anglia 1996. Iar deznodământul a fost istoric pentru trupa lui Chris Coleman.

Pe 7 octombrie 2006 la Cardiff, Slovacia umilea Țara Galilor în preliminariile Euro 2008, după un 5-1 categoric. Singura bucurie a galezilor în acea seară a fost golul de onoare marcat direct din lovitură liberă de un puşti de numai 17 ani, două luni şi 22 de zile, care devenea cel mai tânăr marcator din istoria fotbalului galez la nivel de echipa reprezentativă. Numele său: Gareth Frank Bale, un copil născut chiar la Cardiff şi care evolua pe-atunci la Southampton. După zece ani, puştiul şi-a condus magistral echipa naţională spre primul turneul final de Campionat European din istoria acestei ţări şi, aşa cum le stă bine starurilor, Bale s-a evidenţiat la chiar primele minute jucate pe tărâm francez pentru Țara Galilor. Vedeta lui Real Madrid a transformat impecabil o nouă lovitură liberă în minutul 10 al jocului de debut al galezilor la Euro 2016, deschizând scorul rapid în duelul contra Slovaciei. Golul lui Bale a venit la momentul potrivit, după ce slovacii începuseră în forţă partida de la Bordeaux.

Trecuseră numai trei minute şi Marek Hamsik înşirase jumătate din defensiva aglomerată a lui Coleman, însă şutul sau a fost scos practic de pe linia porţii de Ben Davies. Golul lui Bale însă, a turnat plumb în ghetele slovacilor care s-au pierdut într-un joc modest la mijlocul terenului şi au căutat doar de la distanţă poarta lui Ward în primele 45 de minute ale jocului. Nici măcar un şut pe spaţiul porţii n-au cadrat elevii lui Jan Kozak, nici o idee ofensivă n-a părut suficientă pentru a dezechilibra defensiva galeză, nicio sclipire n-a luminat jocul fad în care au intrat slovacii, favoriţi la casele de pariuri înainte de startul jocului. Fără gol primit în şase din ultimele şapte partide oficiale jucate, Țara Galilor a făcut ceea ce ştie mai bine în prima parte a partidei de la Bordeaux. S-a aseazat extrem de bine defensiv, a mizat pe aglomerare în zona centrală a liniei mediene şi l-a lăsat pe Bale în coasta lui Durica şi Skrtel, dar cu mobilitatea şi libertatea de mişcare obişnuită. 3-5-2-ul ofensiv s-a transformat riguros într-un 5-4-1 defensiv cu Williams coborât la nivelul lui Allen şi Ramsey şi cu fundaşii laterali Gunther şi Taylor extrem de atenţi și ordonați defensiv. Iar pentru Slovacia au început astfel problemele: 45 de minute extrem de slabe pentru slovaci, mult sub aşteptările fanilor şi mai ales ale selecţionerului Jan Kozak.

Cu o atitudine schimbată după pauză, slovacii au început să paseze cu mai multă dezinvoltură şi au schimbat oarecum cursul jocului. Robert Mak a tras primul semnal al deşteptării pentru echipa sa, dar şutul său, venit după o acţiune de contraatac, nu a nimerit spaţiul porţii. Replica galezilor a venit aproape instantaneu şi a purtat evident semnătura lui Bale, care a reluat splendid cu capul din 10 metri însă portarul Kozacik s-a întins şi a respins. Jan Kozak a luat atitudine şi după o oră de joc a renunţat la vârful împins, Duris şi la surpriza Hrosovsky, trimiţându-i în teren pe Nemec şi Duda. La numai un minut de la intrarea pe gazon, Ondrej Duda a reuşit să restabilească egalitatea pentru Slovacia, după o nouă fază creată de probabil cel mai bun jucător al slovacilor în acest meci, Robert Mak. Ţara Galilor n-a făcut însă pasul înapoi, iar Coleman a mutat ofensiv: Kanu pentru Williams. Întâmplător sau nu, Robson-Kanu avea să devină eroul echipei sale naţionale, marcând în minutul 82 golul unei victorii istorice pentru galezi. Acţiunea plecată din piciorul lui Ramsey a fost finalizată cu noroc de Robson-Kanu, atacantul lui Reading marcând al patrulea său gol pentru echipa reprezentativă. Nemec a fost ultimul care a dat emoţii galezilor în minutul 86, când lovitura sa de cap a lovit bara porţii unui Danny Ward, rămas fără replică.

În prelungiri, 35.000 de fani galezi au transformat Nouveau Stade de Bordeaux într-un veritabil Millennium Stadium. Pe post de soundtrack, „Can’t take my eyes of you” a devenit un încântător „I love you, Wales” pentru a sărbători aşa cum se cuvinte o victorie mare a unei naţiuni mici. Un mesaj al galezilor către întreaga lume, un mesaj care transmite caracter, civilizaţie, bucurie şi entuziasm. Cel mai important e să ţinem minte aceste cuvinte şi să le luăm cu noi, în drum, oriunde ne vom trezi aruncaţi de destin. Vom şti atunci că lumea are sens şi vom şti că fotbalul nu e doar un sport. Cu siguranţă e mult mai mult decât atât.