Suedia – Belgia 0-1. La revedere, Zlatan Ibrahimovic!

Amicale
Suedia00000000000093242315
Belgia00000000000094231523
Articol scris de David Petre

Suedia a pierdut meciul cu Belgia şi părăseşte EURO 2016 de pe ultimul loc al Grupei E. A fost ultimul meci la echipa naţională pentru starul său, Zlatan Ibrahimovic.

Zlatan Ibrahimovic a jucat ultimul său pentru echipa naţională a Suediei. Jucătorul pe care ne aşteptăm să îl vedem din august la Manchester United anunţase că se va retrage după EURO 2016, iar jocul cu Belgia a pus punct aventurii acestei ţări la Campionatul European şi, implicit, carierei internaţionale a unui fotbalist spectaculos şi savuros. Astăzi Zlatan şi-a dorit dar n-a prea avut cu cine, iar pe final echipa sa a aruncat prosopul şi a şi pierdut meciul, încheind grupa cu acelaşi bilanţ ca şi România: 1 punct, ultimul loc, golaveraj -2.

Configuraţia grupei şi-a pus amprenta asupra desfăşurării jocului de la Nice: cu Italia deja calificată de pe locul 1, Belgiei îi era suficient un egal pentru a merge în faza următoare, în timp ce Suedia avea nevoie de victorie. A fost scenariul ideal pentru echipa lui Wilmots, care are uneori lacune pe faza de atac dar posedă o apărare bună şi ştie să iasă bine pe contre rapide. Nordicii au fost cei cu iniţiativa, însă dependenţa de Ibrahimovic nu i-a ajutat astăzi aşa cum se întâmplase, de exemplu, în barajul de calificare cu Danemarca. Zlatan a alergat, a pasat, a încercat execuţiile sale spectaculoase, dar de unul singur în faza unei defensive bine oranizate nu a avut mari sorţi de izbândă. S-a remarcat după pauză printr-o excelentă pasă pe culoar spre colegul din linia ofensivă, Marcus Berg, dar acesta a ratat o preluare simplă care îl putea lăsa singur cu portarul Courtois şi putea modifica cursul istoriei.

Cu Belgia la cutie şi Suedia nu tocmai prietenoasă cu construcţia, meciul de la Nice a oferit puţine ocazii clare de gol. Berg a avut o oportunitate din centrul careului în minutul 5, iar în partea cealaltă o lovitură de cap a lui Carrasco în minutul 45 ar fi singura acţiune notabilă a primei reprize. Abia spre final lucrurile s-au schimbat, când nordicii au părut să îşi piardă suflul şi Belgia şi-a pus în valoare viteza superioară. Pe o contră s-a marcat unicul gol al meciului, în minutul 84, când Nainggolan a şutat superb din afara careului, la puţin timp după ce Granqvist îşi văzuse mingea respinsă de pe linia porţii. Pe final Belgia a ratat ocazia să îşi majoreze rezultatul, dar lucrurile în Grupa E nu mai puteau fi schimbate.

În urma acestui rezultat, Belgia termină pe locul 2 şi va evolua pe partea mai uşoară a tabloului eliminatoriu, urmând să întâlnească Ungaria în optimi şi apoi învingătoarea duelului britanic dintre Ţara Galilor şi Irlanda de Nord. Suedia părăseşte Campionatul European fără vreo satisfacţie şi îşi ia la revedere de la omul care i-a dat speranţe în ultima decadă, Zlatan Ibrahimovic.