Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 27 martie 2015, ora 21:45
Ucraina

Álvaro Morata 28

Alvaro Morata a marcat unicul gol al meciului Spania - Ucraina 1-0

Spania – Ucraina 1-0. Alvaro Morata aduce victoria ibericilor

Spania a învins Ucraina cu scorul de 1-0 pe Estadio Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla şi a făcut un pas important spre EURO 2016.

Campioana europeană en titre a învins Ucraina cu scorul de 1-0 pe Estadio Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla. Singurul gol al meciului a fost marcat de atacantul lui Juventus Torino, Alvaro Morata, aflat la prima sa reuşită pentru selecţionata iberică. Morata este totodată primul juventin care marchează un gol pentru naţionala Spaniei.

Vicente del Bosque a decis să înceapă meciul de la Sevilla fără starul lui Chelsea, Cesc Fabregas, trimiţând în teren un trident format din Andres Iniesta, Sergio Busquets şi Koke, ajutat de doi mijlocaşi extrem de tehnici, Isco Alarcon şi David Silva. Cu Iniesta în poziţia de inter stânga şi cu Isco uşor în bandă, Spania nu a avut viteză, dar a controlat autoritar posesia jocului şi şi-a creat câteva situaţii bune de gol. „Nouarul” ales de Vicente del Bosque a fost tânărul Alvaro Morata, atacantul de la Juventus aflându-se la cea de-a treia selecţie în echipa Spaniei şi la primul meci ca titular în tricoul La Roja. Morata nu şi-a dezamăgit însă antrenorul, iar prezenţa lui s-a demonstrat a fi decisivă în economia jocului.

Ucrainienii au mizat mult pe jocul vedetelor Iarmolenko şi Konoplianka, însă niciunul dintre ei nu s-a aflat într-o seară prea bună. Oaspeţii l-au pierdut după o jumătate de oră de joc efectiv pe Roman Zozulya, iar selecţionerul Stepanenko a trebuit să regândească din mers jocul formaţiei sale, apelând la Kravets şi repoziţionându-l uşor pe Rotan, care a devenit în cele mai multe momente ale jocului al doilea vârf. Rotan a fost însă şi omul ocaziilor în meciul de la Sevilla, având cel puţin trei oportunităţi mari de gol la poarta lui Casillas.

Ibericii au încercat să preia încă din start controlul zonei centrale, dar cele mai multe dintre acţiunile gazdelor s-au purtat în banda stângă, acolo unde Jordi Alba, Iniesta şi Isco le-au făcut viaţa imposibilă lui Fedetskiy şi mijlocaşului la acoperire, Tymoschuk. Koke l-a încercat pentru prima dată pe Pyatov în minutul 15 printr-un şut superb de la 25 de metri, dar goalkeeperul lui Shakhtar a intervenit salvator. Replica oaspeţilor a venit de la Fedetskiy în urma unei faze fixe şi de la Rotan, care a şutat însă de la marginea careului puţin pe lângă poarta lui Casillas. În minutul 30, spaniolii au reuşit însă să deschidă scorul. Koke a pasat excelent în adâncime spre Alvaro Morata, iar vârful lui Juventus s-a desprins de marcaj şi cu puţin noroc l-a învins pe Pyatov. A fost un gol meritat pentru spanioli, care până la pauză au fost aproape să-şi dubleze avantajul, dar Sergio Ramos a lovit doar bara.

La reluare, elevii lui Stepanenko au fost aproape de egalare în două rânduri. Ruslan Rotan, cel mai periculos jucător al ucrainienilor, a fost blocat in extremis de Iker Casillas în minutul 51, pentru ca cinci minute mai târziu acelaşi Rotan să tragă în portarul de la Real Madrid după o intercepţie la marginea careului de 16 metri spaniol. Del Bosque a decis să schimbe după prima oră de joc a partidei şi a renunţat la Morata pentru a apela la incisivitatea şi rapiditatea lui Pedro. Tot oaspeţii au fost însă mai periculoşi şi, din nou, acelaşi Rotan a şutat pe mijlocul porţii dintr-o poziţie extrem de favorabilă, dar Casillas a refuzat golul egalizator. Cazorla i-a luat locul lui Iniesta în minutul 75 şi şi-a trecut în cont cea mai mare ocazie a spaniolilor din repriza a doua, după o combinaţie de efect cu Isco şi un şut care a ocolit de puţin bara porţii lui Pyatov.

Cu Jordi Alba accidentat spre final şi cu Bernat introdus în locul său, Spania a preferat posesia şi siguranţa victoriei, încercând să-şi ţină adversarul departe de poarta lui Casillas. Gazdelor le-a ieşit, pentru că Ucraina a mai avut o singură şansă de gol prin Tymoshcuk, dar şutul fostului jucător de la Bayern a trecut mult peste poarta spaniolilor.

Spania se impune în faţa Ucrainei şi acumulează astfel 12 puncte din cinci jocuri, cu trei mai multe decât adversara din această seară şi tot cu trei mai puţine decât liderul Slovacia. Este cea de-a treia victorie consecutivă a spaniolilor în grupă după înfrângerea suferită la Bratislava, în timp ce Ucraina a pierdut primul joc după trei victorii succesive în grupa C. În următorul meci din grupă, Spania se va deplasa în Belarus, în timp ce Ucraina va întâlni pe teren propriu Luxemburg.