David Silva 50
Pedro Rodríguez 90+1

Agim Ibraimi 28 (pen)
Spania-Macedonia, preliminarii Euro 2016

Spania – Macedonia 5-1. Debut convingător al ibericilor în preliminariile EURO 2016

În ciuda procesului de reconstrucţie, spaniolii au învins fără probleme selecţionata Macedoniei în prima etapă a grupei C a preliminariilor EURO 2016.

Parcursul şi evoluţiile şterse ale Spaniei la Campionatul Mondial de Fotbal 2014, coroborate cu retragerile lui Xavi şi Xabi Alonso, aruncau umbre asupra acestui meci, chiar dacă adversarul era unul modest. Jucătorii trimişi pe teren de către Vicente del Bosque au oferit însă varianta lor cea mai bună, meciul fiind sub clara lor dominare, atât ca posesie cât şi ca ocazii.

Totul s-a clarificat în mai puţin de 20 de minute. Sergio Ramos a transformat lovitura de pedeaspă obţinută de David Silva după un sfert de oră de joc, două minute mai târziu Paco Alcácer dublând avantajul. Atacantul celor de la Valencia a debutat astfel cu gol în tricoul La Roja.

Spania s-a relaxat şi oaspeţii au profitat, Agim Ibraimi reducând din diferenţă după o lovitură de pedeapsă uşor acordată de către arbitrul grec Tasos Sidiropoulos. Golul trei al gazdelor a venit în minutele de prelungiri ale primei părţi, Sergio Busquets înregistrând prima sa reuşită pentru echipa naţională, cu semnificativa contribuţie a lui Vance Sikov, care a deviat mingea şutată de către mijlocaşul Barcelonei.

Repriza secundă a adus acţiuni de ambele părţi, balanţa fiindu-le în continuare favorabilă spaniolilor. În ciuda numeroaselor ocazii, până la final s-au mai înscris doar două goluri, ambele în poarta lui Tome Pacovski. David Silva a fost implicat în ambele situaţii, prima dată în calitate de marcator, în minutul 50, pentru ca aproape de sfârşitul jocului să-l pună în situaţie ideală pe Pedro Rodríguez, acesta închizând tabela.

În ciuda diferenţei generoase de scor, Spania va trebui să aibă în vedere pentru restul preliminariilor EURO 2016 consolidarea defensivei, Macedonia reuşind în prea multe rânduri să creeze pericol la poarta lui Iker Casillas.