Spania

Spania în istoria Campionatului European de Fotbal

Cupa Henri Delaunay
Cupa Henri Delaunay, trofeul pe care îl primeşte câştigătoarea Campionatului European de Fotbal

Articol scris de Răzvan Mitacu

Echipa naţională a Spaniei este triplă campioană europeană, graţie succeselor din 1964, 2008, respectiv 2012 şi una dintre puţinele reprezentative de top care s-au aflat la startul tuturor preliminariilor pentru Campionatul European, reuşind să se califice la 9 turnee finale din cele 14 ediţii disputate până în prezent.

Războiul Civil Spaniol şi al Doilea Război Mondial au împiedicat naţionala iberică să evolueze în meciuri oficiale până la calificările pentru Campionatul Mondial din 1950, însă sub comanda selecţionerului Helenio Herrera şi a asistentului italian Daniel Newlan, Spania a fost prezentă la preliminariile pentru prima ediţie a Campionatului European, desfăşurată în 1960 sub titulatura de Cupa Europei pe Naţiuni. După o victorie convingătoare, scor 7-2 la general cu Polonia, Spania nu s-a mai prezentat la confruntarea cu Uniunea Sovietcă în runda care ar fi permis calificarea la turneul final din cauza neînţelegerilor politice dintre dictatorul Francisco Franco şi sovietici.

Spania a câştigat primul său titlu major la Campionatul European din 1964, disputat pe teren propriu, după ce a eliminat România, Irlanda de Nord şi Irlanda de-a lungul preliminariilor. Ungaria era consdierată mare favorită la calificarea în finală, însă ibericii au reuşit să se impună în duelul din semifinale (2-1), la capătul reprizelor de prelungire, prin golul marcat de Amancio Amaro în minutul 112. A urmat finala cu Uniunea Sovietică şi victoria de pe stadionul Santiago Bernabéu din Madrid, în faţa a aproximativ 80.000 de spectatori: Jesús María Pereda a deschis scorul în debutul meciului, însă Galimzyan Khusainov avea să egaleze rapid situaţia pe tabelă. Golul decisiv a fost marcat de atacantul Marcelino Martínez cu şase minute înainte de final şi Spania îşi trecea astfel în palmares trofeul de campioană europeană, ceea ce avea să rămână singurul trofeu timp de 44 de ani.

A urmat o perioadă de declin pentru Spania, care a traversat cei mai dificili ani din istorie şi a ratat calificarea la următoarele trei turnee finale de campionat european, din 1968, 1972, respectiv 1976, disputate în Italia, Belgia şi Iugoslavia. Lipsa de rezultate a reflectat perioada de turbulenţă din epoca respectivă a Spaniei, regimul fascist condus de Francisco Franco aflându-se la finalul perioadei de dominare. Anglia, Uniunea Sovietică şi Germania de Vest au negat accesul ibericilor la cele trei turnee finale, de-a lungul cărora reprezentativa spaniolă a schimbat şase selecţioneri, pănă la numirea lui Ladislao Kubala, care după eşecurile de la Euro 1972 şi Euro 1976, a reuşit calificarea la turneul final din Italia.

Iugoslavia, România şi Cipru au fost adversarele Spaniei din grupa de calificare la Campionatul European din 1980, o grupă câştigată de oamenii lui Ladislao Kubala cu un punct avans în faţa Iugoslaviei. Însă parcursul de la turneul final avea să se încheie la capătul fazei grupelor, în care ibericii au avut de înfruntat oponenţi puternici, precum Belgia, Italia şi Anglia, reuşind să adune un singur punct, în urma rezultatului de egalitate cu Italia, scor 0-0. Anglia şi reprezentativa ţării gazdă s-au impus cu acelaşi scor (2-1), deşi punctele au fost utile doar pentru Italia, care împreună cu Belgia a continuat în fazele eliminatorii ale competiţiei. Spania se despărţea de selecţionerul Ladislao Kubala, înlocuit de Miguel Muñoz.

Campania de calificare la Campionatul European din 1984 a consemnat un episod extrem de controversat: aflată într-o grupă cu Olanda, Irlanda, Islanda şi Malta, Spania avea nevoie să câştige la o diferenţa de minim 11 goluri în ultimul meci, contra Maltei, pentru a depăşi Olanda şi a obţine astfel un loc la turneul final din Franţa. După ce la pauză avantajul naţionalei iberice era de doar două goluri (3-1), jucătorii lui Miguel Muñoz au marcat de nouă ori în partea secundă, iar scorul final (12-1) a permis calificarea la Euro 1984. O victorie (1-0 cu Germania de vest, gol marcat de fundaşul central Antonio Maceda în minutul 90 al confruntării de pe stadionul Parc des Princes din Paris) colaborată cu două rezultate de egalitate (1-1 contra României, respectiv Portugaliei), au fost de ajuns pentru ca Spania să încheie pe primul loc în grupa de la turneul final. Partida cu Danemarca din faza semifinalelor a fost extrem de echilibrată, reuşita aceluiaşi Antonio Maceda din repriza secundă anulând golul marcat de danezi în primele minute. Calificarea în finala de la Paris se decidea astfel în urma loviturilor de departajare, executate perfect de Santillana, Señor, Urquiaga, Víctor Muñoz şi Sarabia. Ratarea decisivă îi aparţinea danezului Preben Elkjær Larsen, iar ibericii ajungeau astfel în cea de-a doua finală din istorie. O finală cu un deznodământ diferit, în care Franţa lui Michel Platini şi-a respectat statutul de favorită şi s-a impus cu scorul de 2-0, graţie a două goluri marcate în repriza secundă.

Selecţionerul Miguel Muñoz îşi continua activitatea pe banca tehnică a naţionalei, iar parcursul în preliminariile Campionatului European 1988 era unul la fel de impresionant precum la ediţiile anterioare. Cinci victorii şi o singură înfrângere a fost bilanţul Spaniei, care nega astfel prezenţa României la turneul final din Germania de Vest, într-o grupă din care au mai făcut parte Austria şi Albania. Míchel, Emilio Butragueño şi Rafael Gordillo marcau pentru Spania în succesul din primul meci, 3-2 cu Danemarca, însă aveau să rămână singurele puncte adunate în grupa A, deoarece eşecurile cu Italia (1-0, gol înscris de Gianluca Vialli cu un sfert de oră înainte de final), respectiv Germania de Vest (2-0, dublă Rudi Völler), au trimis Spania acasă înainte de fazele eliminatorii.

Experienţa lui Vicente Miera în funcţia de selecţioner al Spaniei nu a fost una de lungă durată din cauza ratării calificării la Campionatul European 1992, însă preliminarii pe care ibericii le-au început cu Luis Suárez Miramontes pe bancă, dar şi cu două înfrângeri din primele patru partide, rezultate negative în urma cărora fostul antrenor al celor de la Deportivo La Coruña a fost îndepărtat. Doar trei victorii din şapte meciuri nu au fost de ajuns pentru ca Spania să obţină un loc la Euro 1992, ultimul turneu final la care naţionala iberică nu a fost prezentă.

Javier Clemente Lázaro a condus echipa în drumul către Campionatul European din 1996, un parcurs aproape perfect, cu opt victorii şi două rezultate de egalitate, într-o grupă din care au mai făcut parte Danemarca, Belgia, Macedonia, Cipru şi Armenia. Experimentatul portar Andoni Zubizarreta, căpitan al naţionalei Spaniei, se afla la ultimul campionat european, dar era protagonistul unor interveţii de excepţie, care au ajutat naţionala iberică să avanseze în fazele eliminatorii ale turneului final din Anglia, dintr-o grupă foarte dificilă, cu Bulgaria lui Hristo Stoichkov, Franţa condusă de pe teren de Zinédine Zidane şi Christophe Dugarry, respectiv România aflată în cea mai bună perioadă din istorie, cu Gheorghe Hagi, Florin Răducioiu sau Adrian Ilie printre titulari. Sferturile de finală au programat un duel cu ţara gazdă, încheiat fără gol marcat de-a lungul primelor 120 de minute şi decis astfel în urma loviturilor de departajare: Fernando Hierro şi Miguel Ángel Nadal ratau două dintre primele patru execuţii, iar Anglia păstra pentru moment speranţe de câştiga primul trofeu european la turneul final disputat pe teren propriu.

După o înfrângere (3–2) cu Cipru în meciul de debut din preliminariile pentru Campionatul European 2000, Javier Clemente Lázaro a fost demis, iar în locul său a fost numit José Antonio Camacho. Spania s-a impus în următoarele şapte meciuri şi a obţinut o calificare facilă la turneul final din Olanda şi Belgia, în timp ce cuplul de atac alcătuit din Raúl González şi Fernando Morientes impresiona printr-un total de 13 goluri marcate în cele opt partide din preliminarii. Oamenii lui José Antonio Camacho au început Euro 2000 cu un eşec surpinzător, 1-0 cu Norvegia, pe stadionul De Kuip din Rotterdam, însă apoi victoria cu Slovenia a readus naţionala iberică în lupta pentru calificare. Duelul decisiv s-a purtat în ultimul meci, cu Iugoslavia, şi a rămas una dintre partidele memorabile din istoria Campionatului European: după ce a egalat de două ori pe tabelă, Spania s-a regăsit din nou în dezavataj cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier. Presiunea de final a ibericilor s-a concretizat prin două goluri marcate în prelungiri de Gaizka Mendieta şi Alfonso Pérez, iar Furia Roja obţinea in extremis calificarea. Sferturile de finală au scos în calea Spaniei viitoarea campioană europeană, Franţa, iar jucătorii lui José Antonio Camacho nu au reuşit să facă faţă unei naţionale în care străluceau Zinédine Zidane, Youri Djorkaeff, Didier Deschamps sau Thierry Henry, campioana mondială din 1988 reuşind să câştige cu scorul de 2-1.

Selecţionerul Iñaki Sáez a fost responsabil de parcursul de la Euro 2004, turneu final în vederea căruia Spania a trebuit să dispute o dublă manşă de baraj, după ce a încheiat pe locul al doilea în grupa de calificare, în spatele Greciei. Norvegia s-a dovedit totuşi un adversar facil pentru iberici, care s-au impus cu scorul general de 5-1. Însă în ciuda unui debut bun la turneul final din Portugalia (1-0 cu Rusia, gol marcat de Juan Carlos Valerón), Spania a încheiat şi de această dată în spatele Greciei, la capătul unei remize în duelul direct cu naţionala elenă (1-1, goluri Charisteas şi Morientes), dar mai ales din cauza eşecului cu reprezentativa ţării gazdă (2-0). Cele două adversare ale ibericilor aveau să se întâlnească din nou în finală, în timp ce pentru Spania eliminarea prematură de la Euro 2004 a dus la demiterea lui Iñaki Sáez şi instalarea pe banca tehnică a lui Luis Aragonés.

Campionatul European 2008 din Austria şi Elveţia a marcat momentul de ascensiune al Spaniei şi începutul unei perioade de dominare totală a fotbalului european şi mondial, graţie unui stil de joc propriu, bazat pe o posesie constantă a balonului, pase repetate şi schimbarea continuă a poziţiilor jucătorilor. Oamenii lui Luis Aragonés s-au impus fără mari probleme în grupa din preliminarii, unde Suedia a fost singurul adversar capabil să se menţină aproape în clasament. Nordicii au înfruntat Spania şi în grupa de la turneul final, în care ibericii au obţinut maximul de puncte. Poate cel mai dificil moment al naţionalei pregătite de Luis Aragonés a avut loc în sferturile de finală, când jocul defensiv solid practicat de Italia, campioana mondială în exerciţiu, a făcut ca soarta calificării să se decidă la capătul loviturilor de departajare: Daniel Güiza a ratat din tabăra spaniolă, însă execuţiile imprecise ale lui Daniele De Rossi şi Antonio Di Natale au dus la calificarea selecţionatei Furia Roja. Semifinala cu Rusia pregătită de Guus Hiddink a reprezentat o simplă formalitate şi a fost decisă de golurile înscrise de Xavi, Güiza şi David Silva, pentru ca duelul cu trofeul pe masă să aibă loc în compania Germaniei lui Michael Ballack, Bastian Schweinsteiger şi Miroslav Klose. Protagonistul finalei avea să fie însă Fernando Torres, al cărui gol din minutul 33 a fost suficient pentru ca Spania să încheie în cel mai bun mod posibil un turneu final în care a impresionat prin viteza de joc şi capacitatea de a-şi domina orice adversar. Al doilea trofeu european pentru Furia Roja şi primul după îndepărtatul succes de la Euro 1964.

Perioada de glorie a Spaniei a continuat şi la Campionatul European 2012, unde naţionala pregătită de Vicente del Bosque s-a calificat cu victorii pe linie de-a lungul preliminariilor, într-o grupă din care au mai făcut parte Cehia, Scoţia, Lituania şi Liechtenstein. La turneul final din Polonia şi Ucraina, ibericii au înfruntat Italia, Croaţia şi Irlanda în faza grupelor, singurul pas fals fiind înregistrat în partida cu Italia (1-1), echipă pe care avea să o întâlnească din nou în finală. Prima rundă eliminatorie a adus duelul cu Franţa pentru un loc în semifinale, iar calificarea a fost decisă de o dublă a lui Xabi Alonso, într-un meci în care naţionala pregătită de Laurent Blanc a făcut faţă cu dificultate campioanei europene. Portugalia lui Cristiano Ronaldo a reprezentat cel mai complicat pas pentru Spania în drumul către un nou titlu, iar selecţionata lui Paulo Bento a fost foarte aproape de a produce surpriza, însă o serie de ocazii irosite de-a lungul celor 120 de minute şi penalty-urile ratate apoi de Moutinho, respectiv Bruno Alves au făcut ca oamenii lui Vicente del Bosque să obţină prezenţa într-o nouă finală. Italia pregătită de Cesare Prandelli nu a mai reuşit de acestă dată sa se ridice la nivelul adversarului său, precum se întâmplase în meciul din faza grupelor, astfel că la pauză Spania avea deja un liniştitor avantaj pe tabelă, graţie golurilor marcate de David Silva şi Jordi Alba. Fernando Torres şi Juan Mata au înscris şi ei pe final şi au conturat astfel un nou parcurs perfect pentru naţionala iberică. Datorită victoriei de la Euro 2012, Spania a stabilit o serie de recorduri istorice, devenind prima echipă capabilă să câştige trei turnee finale majore consecutive (Euro 2008, Campionatul Mondial 2010 şi Euro 2012), prima echipă din 1976 care a ajuns într-o finală de campionat european în calitate de deţinătoare a trofeului şi cel mai important, Spania a devenit cea mai de succes reprezentativă europeană, alături de Germania, cu trei trofee câştigate la nivel continental.