Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 15 noiembrie 2014, ora 21:45

Sergio Busquets 19
Pedro Rodríguez 55

Isco a marcat primul gol în victoria Spaniei în faţa Belarusului, scor 3-0

Spania – Belarus 3-0. La Roja se impune uşor în duelul de la Huelva

Spania învinge Belarus în Grupa C din preliminariile EURO 2016 prin golurile marcate de Isco, Busquets şi Pedro.

Vicente del Bosque continuă să experimenteze în Grupa C din preliminarile EURO 2016, fie din proprie iniţiativă, fie forţat de împrejurari. Selecţionerul Spaniei a schimbat din nou formula de joc a fostei campioane mondiale şi a apelat la jucători de perspectivă precum Isco Alarcon de la Real Madrid, Paco Alcacer de la Valencia, iar după pauză la Jose Callejon de la Napoli sau Alvaro Morata de la Juventus.

Ibericii au trudit cu adevărat pentru succesul categoric înregistrat la Huelva în faţa unei echipe surprinzătoare bieloruse, care n-a fost aproape deloc influenţată de valorea şi numele impresionant al adversarului. Cu noul selecţioner Andrei Zygmantovich pe banca tehnică, Belarus a fost curajoasă şi la finalul celor 90 de minute a înregistrat mai multe şuturi spre poartă decât adversara din teren.

Atmosfera de la Huelva a fost impresionantă, localnicii primind după multă vreme La Roja pe Estadio Nuevo Colombino. Fără Iniesta (accidentat), Fabregas şi David Silva, Isco şi Cazorla au preluat frâiele echipei reprezentative, iar fotbalistul de la Real Madrid a confirmat formă excelentă pe care o traversează. Pedro a ratat prima şansă de gol a spaniiolilor, ratând în situaţie de unu contra unu cu portarul Zhevnov. Ofensivul 4-3-3 al Spaniei s-a transformat de foarte multe ori în acest meci într-un adevărat 2-3-5, ibericii controlând uşor mijlocul terenului şi reuşind să-şi surclaseze adversarii la capitolul tehnică şi posesie. Isco a deschis scorul în minutul 18 printr-o execuţie spectaculoasă şi după numai 60 de secunde Spania avea 2-0 în urma golului marcat de Sergio Busquets.

Paco Alcacer a ratat şansa golului trei, însă, după pauză, Pedro Rodriguez a făcut totuşi 3-0 după o combinaţie letală între Juanfran şi Santiago Cazorla. A fost al 16-lea gol pentru atacantul Barcelonei la prima reprezentativă în 47 de selecţii. Belarus a încercat poarta lui Casillas de la distanţă prin Kislyak şi Matveychik, dar căpitanul spaniolilor a fost sigur pe el. Spre final, Jose Callejon şi Alvaro Morata au debutat în echipa reprezentativă, fiind trimişi de Del Bosque în locurile lui Isco şi Cazorla.

Spania învinge categoric Belarus şi acumulează 9 puncte după patru meciuri, continuând să rămână la trei lungimi în spatele Slovaciei, liderul grupei cu maxim de puncte. Belarus rămâne cu un singur punct după primele patru runde al grupei C şi este practic eliminată din cursă.