Dejan Lazarevič 73
Branko Ilič 88

Slovenia - San Marino 6-0 în preliminariile EURO 2016

Slovenia – San Marino 6-0. Slovenii continuă cursa de urmărire a Angliei

Slovenia a reuşit scorul serii în preliminariile EURO 2016, 6-0 cu San Marino şi ocupă locul 2 în grupa E, condusă autoritar de Anglia.

Slovenia lui Srecko Katanec şi-a uşurat misiunea în partida cu San Marino şi a deschis repede scorul în duelul de pe arena „ŠRC Stožice” din Ljubljana. Revenit în primul unsprezece al slovenilor după şase luni de absenţă, Josip Iličić şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 9 al partidei, după o pasă excelenta venită de la Valter Bârsa. San Marino nu a fost niciun moment un rival pe măsura gazdelor. Oaspeţii, pregătiţi de fostul fundaş lazial Pierangelo Manzaroli, au schimbat în acest meci doar 99 de pase (spre deosebire de cele 686 ale gazdelor), au şutat o singură dată spre poarta lui Handanovic şi au bifat un singur corner în 90 de minute.

Cu toate acestea, slovenii s-au desprins cu adevărat doar după pauză, când au reuşit să doboare apărarea supra-aglomerată a oaspeţilor în cinci rânduri. Dacă în prima parte Bostjan Cesar şi Jasmin Kurtic au trimis mingea în bară, iar Valter Birsa, Iličić şi Novakovic au ratat şanse mari de gol, la reluare slovenii au punctat la una dintre primele acţiuni din repriză secundă.

Kevin Kampl a marcat în minutul 48 unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii, pentru ca două minute mai târziu Andraž Strună să înscrie din pasa lui Milivoje Novakovic primul său gol la echipa reprezentativă. În minutul 53, Andraž Strună i-a întors serviciul lui Novakovic şi i-a oferit golul patru al gazdelor. La zece minute după ce a intrat pe teren, atacantul de la Sassuolo, Dejan Lazarević, a marcat golul cu numărul cinci al echipei lui Katanec, pentru ca ultimul gol al serii să fie marcat de Branko Ilič în urma unui corner executat perfect de Valter Bârsa.

Slovenia – San Marino s-a încheiat 6-0 la Ljubljana, iar naţionala pregătită de Srečko Katanec continuă să ocupe locul doi în clasamentul grupei E, la egalitate de puncte cu Elveţia. San Marino, rămâne ultima clasată cu un singur punct acumulat în cinci jocuri disputate. La mijlocul lui iunie, Slovenia va înfrunta pe teren propriu liderul autoritar al grupei, Anglia, şi speră la o victorie care să-i mărească nu doar şansele de calificare ci şi speranţele că mai poate prinde primul loc în grupă. San Marino va juca în iunie în Estonia.