Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 09 octombrie 2015, ora 21:45

Valter Birsa 45+1 (pen)

Arvydas Novikovas 79 (pen)
Slovenia şi Lituania au remizat, scor 1-1

Slovenia – Lituania 1-1. Două penalty-uri au decis meciul de la Ljubljana

Slovenia a obţinut în faţa Lituaniei punctul care o apropie de barajul de calificare la EURO 2016. Slovenii pot termina pe 3 şi în cazul unei înfrângeri în San Marino.

Doar cu şanse teoretice de a mai prinde din urmă Elveţia pentru locul 2, Slovenia nu a reuşit decât un egal cu Lituania în penultimul său joc din Grupa E. Punctul obţinut ar putea fi însă decisiv pentru ca slovenii să meargă la baraj, ei având acum trei puncte peste Estonia, cu care au rezultate în oglindă în meciurile directe, dar faţă de care au un golaveraj mult mai bun. În plus, Slovenia merge în ultima etapă în San Marino, astfel că prezenţa acestei ţări la baraj este aproape o certitudine.

La ultimul meci în faţa propriilor suporteri într-o campanie destul de bună, echipa lui Srečko Katanec a făcut tot posibilul să-şi apropie victoria. Robert Beric, Jasmin Kurtic, Rene Krhin şi Valter Birsa au avut ocazii bune în prima repriză dar blocul defensiv al Lituaniei a rezistat până în minutul 45 când şutul lui Kurtic a flost blocat cu mâna de Žaliukas în suprafaţa de pedeapsă şi s-a dictat penalty. Birsa a transformat cu siguranţă de la punctul cu var şi Slovenia intra la cabine în avantaj.

După o întrerupere de şase minute a jocului pentru probleme la instalaţia de noctură, Lituania a egalat tot din penalty cu 11 minute înainte de final, din nou după o minge lovită cu mâna. Novikovas a transformat lovitura de pedeapsă şi a adus Lituaniei punctul cu care această echipă egalează în clasament Estonia, faţă de care are însă un golaveraj inferior.

Pentru sloveni urmează un meci aparent uşor în San Marino, apoi cel mai probabil barajul de calificare la EURO 2016. Lituania mai are de jucat acasă cu Anglia, echipă ce a înregistrat victorii pe linie în actuala campanie.