Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 09 octombrie 2014, ora 21:45
Elveţia
Elveţia

Milivoje Novakovič 79 (pen)

Slovenia-Elveţia, preliminarii Euro 2016

Slovenia – Elveţia 1-0, elveţienii rămân fără gol marcat în preliminariile EURO 2016

Elveţia înregistrează a doua înfrângere în grupa E a preliminariilor EURO 2016, în ciuda faptului că a dominat categoric în meciul împotriva Sloveniei.

După înfrângerea de pe teren propriu în faţa Angliei, Elveţia avea nevoie de o victorie pe Stadionul Ljudski. Superitatea oaspeţilor s-a văzut pe durata celei mai mari părţi a partidei, Slovenia punând rareori probleme.

În primul sfert de oră Elveţia a avut trei ocazii importante, dar singurul lucru care s-a întâmplat a fost scoaterea în evidenţa a lui Samir Handanovič. Portarul celor de la Internazionale Milano a reuşit o partidă excelentă, închizând poarta în faţa unor jucători precum Valon Behrami, Granit Xhaka, Gökhan Inler sau Ricardo Rodriguez.

Pentru aproape 80 de minute Slovenia nu a prea văzut poarta lui Yann Sommer, dar a fost suficientă o incursiune în viteză a lui Kevin Kampl, acesta forţând o intervenţie imprudentă a lui Johan Djorou în propriul careu. Veteranul Milivoje Novakovič a transformat lovitura de pedeapsă şi, în ciuda eforturilor oaspeţilor, scorul s-a păstrat până la final.

Elveţia porneşte campania de calificare pentru EURO 2016 într-o notă negativă, în ciuda unui lot de calitate şi a unui joc bun. Lipsa de eficacitate a ofensivei îi pune însă în situaţia ingrată de a nu fi marcat nici măcar un gol. Lucrurile au însă şanse mari de a se schimba, următorul adversal al elveţienilor fiind San Marino.