Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 08 septembrie 2015, ora 21:45
Ucraina
Ucraina
Slovacia - Ucraina 0-0

Slovacia – Ucraina 0-0. Un punct care apropie Slovacia de Euro 2016

Slovacia a remizat pe teren propriu cu Ucraina şi rămâne cu un avantaj de trei puncte pe locul al doilea în grupa C de calificare la Euro 2016.

Meciul serii cu cea mai importantă miză din cadrul preliminariilor pentru Campionatul European 2016 a avut loc pe stadionul Pod Dubňom din Zilina, unde Slovacia a întâlnit Ucraina.

Cele două echipe erau despărţite înaintea rundei doar de trei puncte, un avantaj obţinut de Slovacia în chiar prima partidă din grupa C, disputată pe data de 8 septembrie 2014, în Ucraina şi câştigată de slovaci la limită, scor 1-0, graţie reuşitei lui Robert Mak din prima repriză. Un gol care în cele din urmă poate face diferenţa între calificarea directă la turneul final din Franţa şi prezenţa la barajul de calificare.

Gazdele au început meciul într-o manieră ofensivă şi nu s-au limitat doar la o apărare atentă pentru a proteja rezultatul de egalitate. Marek Hamšík fost aproape de un gol foarte frumos, cu o execuţie dificilă din afara careului, însă portarul şi-a păstrat echipa în joc printr-o intervenţie decisivă în minutul 23. De partea cealaltă, atacantul celor de la Dinamo Kiev, Andriy Yarmolenko, şi-a trecut în cont cea mai mare ocazie a oaspeţilor, după o acţiune de atac individuală, finalizată cu un şut la colţul lung, puţin pe lângă.

Treptat, Ucraina a preluat iniţiativa jocului, conştientă că orice alt rezultat în afara victoriei i-ar fi scăzut foarte mult şansele de a încheia pe locul al doilea în grupa C, însă slovacii au evidenţiat o defensivă solidă şi mai ales o disciplină tactică remarcabilă, care a ingreunat constant iniţiativele ofensive încercate de oamenii lui Mykhaylo Fomenko. Multe emoţii şi dramatism în ultimele minute ale duelului de la Zilina, cu o agresivitate inevitabilă de ambele părţi, însă în cele din urmă tabela de marcaj nu avea să sufere nicio modificare până la ultimul fluier al centralului englez Martin Atkinson.

Un punct imens obţinut în final de Slovacia, care astfel îşi păstrează avantajul de trei lungimi în faţa adversarului direct de astăzi, iar acum oamenii selecţionerului Jan Kozak sunt conştienţi de faptul că soarta calificării depinde doar de rezultatele proprii. Slovacia urmează să dispute două partide accesibile, cu Belarus (pe teren propriu) şi în deplasare cu Luxembourg, doi adversari inferiori valoric şi care nu mai au niciun obiectiv concret în acest final al preliminariilor pentru Campionatul European din 2016.