Preliminariile EURO 2016, Grupa C, 27 martie 2015, ora 21:45

Adam Nemec 10
Vladimír Weiss 21
Peter Pekarík 40

Slovacia - Luxemburg 3-0, în preliminariile EURO 2016

Slovacia – Luxemburg 3-0. Cinci din cinci pentru slovaci în preliminariile EURO 2016

Slovacia a obţinut a cincea victorie din tot atâtea meciuri în preliminariile EURO 2016 şi mărşăluieşte spre turneul final din Franţa.

Slovacia a obţinut a cincea victorie din tot atâtea meciuri în preliminariile EURO 2016 şi mărşăluieşte spre turneul final din Franţa. Selecţionerul Ján Kozák a păstrat acelaşi prim unsprezece folosit în meciul anterior (2-0 cu Macedonia) şi Slovacia a trecut la pas de Luxemburg, scor 3-0, toate golurile fiind marcate în prima repriză.

Adam Nemec a deschis scorul în minutul 10, reluând din apropiere mingea revenită din transversală după o lovitură liberă bine executată. Gazdele şi-au dublat avantajul după alte zece minute prin Weiss, care s-a descurcat bine între naivii fundaşi centrali ai oaspeţilor la capătul unei pase lungi trimise de Kucka. Luxemburghezii au ieşit la joc şi au fost aproape de revenirea pe tabelă la ocazia lui Maurice Deville la o lovitură de colţ, însă golul avea să vină tot în poarta vizitatorilor, cu cinci minute înainte de pauză, reuşit de Pekarík.

10.000 de spectatori au sperat să vadă mai multe goluri în partea a doua a jocului, însă slovacii s-au menajat şi jocul s-a terminat 3-0, suficient pentru ca echipa lui Ján Kozák să îşi menţină parcursul perfect în preliminarii şi să facă încă un pas spre primul turneu final după separarea de Cehia.

Slovacia conduce grupa C cu 15 puncte şi pare a avea o misiune uşoară şi în următorul meci, când va primi vizita Macedoniei, penultima clasată.