EURO 2016, Grupa B, 20 iunie 2016, ora 22:00
0 - 0
Anglia
Anglia
Marek Hamsik (Slovacia), Jordan Henderson (Anglia)

Slovacia – Anglia 0-0. Englezii impresionează, dar încheie pe locul al doilea în grupă

Articol scris de Răzvan Mitacu

Slovacia şi Anglia au încheiat la egalitate (0-0) în ultimul meci din grupa B de la Campionatul European 2016 din Franţa.

Grupa B de la Campionatul European 2016 şi-a stabilit configuraţia finală, după meciurile SlovaciaAnglia, respectiv Rusia – Ţara Galilor, disputate în această seară. Toate cele patru naţionale păstrau şanse de calificare în optimile Euro 2016 înainte de ultimele confruntări din cadrul grupei. Pe stadionul Geoffroy-Guichard din Saint-Ètienne, Anglia şi-a dominat autoritar adversarul pe toată durata confruntării şi ar fi meritat să îşi treacă în cont cele trei puncte, dar în cele din urmă eforturile defensivei slovace au fost premiate cu o remiză care oferă oamenilor lui Jan Kozak şanse mari la o performanţă istorică prin prezenţa în optimi.

Cu o calificare în optimi aproape asigurată, selecţionerul Roy Hodgson şi-a permis să menajeze unii dintre jucătorii care au evoluat mai mult în primele două meciuri de la Euro 2016, precum Danny Rose, Raheem Sterling, Harry Kane sau Wayne Rooney. După golul extrem de important reuşit în confruntarea cu Ţara Galilor, atacantul Jamie Vardy şi-a câştigat un loc în formaţia de start a Angliei, într-un trident ofensiv din care au mai făcut parte doi jucători de la Liverpool, Daniel Sturridge şi Adam Lallana.

De partea cealaltă, Slovacia s-a bazat pe căpitanul Marek Hamsik, unul dintre cei mai buni jucători de până acum la Campionatul European, în centrul unei linii de mijloc în care au mai evoluat Viktor Pecovsky şi Juraj Kucka, jucătorul celor de la AC Milan.

Debut de meci într-un ritm alert pe stadionul Geoffroy Guichard, cu o echipă a Angliei care a confirmat jocul rapid şi în viteză arătat în confruntarea precedentă din grupa B. Minutul 10 a consemnat prima oportunitate importantă a englezilor, după un balon recentrat de Jamie Vardy către Daniel Sturridge, execuţia atacantului de la Liverpool fiind blocată în ultimul moment de fundaşul lui Hertha Berlin, Peter Pekarik. Acelaşi Vardy, unul dintre cei mai activi jucători din tabăra engleză, s-a aflat în prim planul acţiunii din minutul 17, când a urmărit o lansare lungă, depăşindu-l în viteză pe Martin Skrtel: finalizarea vârfului de la Leicester City a fost respinsă excelent de portarul Matus Kozacik. Cele două goluri marcate rapid de Ţara Galilor în meciul cu Rusia au îndemnat Anglia să abordeze partida într-o manieră ofensivă, pentru a căuta un succes care să îi asigure primul loc în grupă. Adam Lallana ar fi putut deschide la rândul său scorul în minutul 32, după o pasă a lui Nathaniel Clyne, dar portarul celor de la Viktoria Plzen a intervenit încă o dată salvator. Reprezentativa slovacă nu a putut face altceva decât să aştepte în propria jumătate a terenului atacurile repetate ale oamenilor lui Roy Hodgson şi să încerce să surprindă pe contraatac, însă fără a beneficia de multe astfel de situaţii în prima repriză.

Partea secundă a debutat cu prima mare şansă a slovacilor, apărută în urma unei mari erori a lui Chris Smalling: încercarea acestuia de a-i pasa portarului Joe Hart a fost aproape de a fi interceptată de Robert Mak, care pentru puţin nu a profitat de greşeala fundaşului de la Manchester United. Selecţionerul Roy Hodgson l-a aruncat în luptă şi pe Wayne Rooney, iar numărul 10 al Angliei s-a făcut încă de la început remarcat printr-o serie de iniţiative la mijlocul terenului. Cu o jumătate de oră înainte de final, Dele Alli, intrat de curând pe teren în locul lui Adam Lallana, a avut o imensă oportunitate de a marca golul izbăvitor, însă Martin Skrtel a salvat încredibil de pe linia porţii. Ultimul sfert de oră a adus un forcing constant al Angliei la poarta apărată de Matus Kozacik, oamenii lui Jan Kozak fiind nevoiţi să evolueze în inferioritate numerică în ultimele cinci minute ale timpului regulamentar, după accidentarea lui Robert Mak. Multe cornere şi acţiuni de atac ale englezilor, dar insuficient pentru a depăşi apărarea eroică a Slovaciei, în ciuda ocaziilor lui Gary Cahill, Rooney şi Harry Kane din ultimele secvenţe de joc.

Rezultat final 0-0, iar Anglia încheie doar pe locul al doilea în grupa B de la Euro 2016, cu cinci puncte, în spatele reprezentativei Ţării Galilor, deşi oamenii lui Roy Hodgson s-au impus în duelul direct cu echipa pregătită de Chris Coleman. Un joc ofensiv plăcut evidenţiat de englezi, neconcretizat însă pe tabela de marcaj, la fel precum în meciul cu Rusia şi o lipsă de pragmatism care îl va preocupa pe fostul antrenor al lui Liverpool, în vederea fazelor eliminatorii ale Campionatului European. Anglia va evolua în ultima optime de finală, programată luni seara, împotriva naţionalei care se va clasa pe locul al doilea în grupa F (Ungaria, Islanda, Austria sau Portugalia).

Slovacia îşi îndeplineşte obiectivul de a încheia neînvinsă partida cu mult mai titratul său adversar, iar jucătorii lui Jan Kozak aşteaptă acum să afle dacă cele patru puncte acumulate în grupa B vor fi suficiente pentru prezenţa în rundele eliminatorii ale Campionatului European.