Franţa

Aleksandar Kolarov 80

Serbia - Franţa 1-1

Serbia – Franţa 1-1. Egal la Belgrad pentru naţionala lui Deschamps

Franţa a remizat în Serbia, scor 1-1, după ce a controlat prima repriză dar a scăzut turaţia în partea a doua a jocului.

Primul meci al selecţionerului olandez Dirk Advocaat pe banca naţionalei Serbiei s-a încheiat la egalitate, 1-1. A fost o partidă pe care reprezentativa „cocoşilor galici” a tratat-o cu seriozitate, încercând să-şi impună jocul pe splendida arenă belgrădeană, dar după pauză a coborât destul de mult nivelul jocului şi a permis gazdelor să spere la mai mult.

Deschamps a apelat la câteva soluţii noi pe care a încercat să le testeze în această partidă de pregătire. Lucas Digne a fost titular în banda stânga, Loic Remy i-a luat locul lui Benzema, în timp Remy Cabella şi Morgan Schneiderlin au prins şi ei un loc în primul unsprezece francez.

Prima şansă a partidei i-a aparţinut lui Loic Remy, dar şutul său a trecut puţin pe lângă poarta lui Vladimir Stojkovic. În minutul 13 Franţa a deschis însă scorul prin mijlocaşul de la Juventus Torino, Paul Pogba. Acesta a reluat de la colţul scurt centrarea din corner a lui Remy Cabella şi a adus Franţa în avantaj. Gazdele au trimis balonul în bară prin fostul jucător de la Manchester United, Zoran Tosic, pentru ca, puţin mai târziu, Branislav Ivanovic să treacă şi el pe lângă egalare în urma unei faze fixe, dar a fost blocat excelent de Raphael Varane. Pe contraatac, Franţa putea să-şi dubleze avantajul în două rânduri până la pauză, dar nici Loic Remy şi nici Remy Cabella n-au concretizat şansele pe care şi le-au creat.

În repriză secundă Serbia a jucat mult mai bine, în timp ce francezii au scăzut prea mult turaţia motoarelor. De altfel, la finalul partidei, fundaşul Bacary Sagna avea să recunoască faptul că echipa sa a avut o atitudine greşită în partea secundă a jocului.

Gazdele au ratat o bună ocazie de gol prin Lazar Markovic, dar au reuşit în cele din urmă să egaleze cu zece minute înainte de final, în urma unei faze fixe. Alexander Kolarov a executat perfect o lovitură liberă şi nu i-a lăsat nicio şansă lui Hugo Lloris, spre satisfacţia numerosului şi vulcanicului public de pe arena belgrădeană. S-a terminat 1-1 între Serbia şi Franţa, iar Didier Deschamps a ţinut să îşi laude elevii la final: „Astfel de meciuri ne vor ajuta să ne întărim în următorii doi ani, până la turneul final. Este important pentru jucătorii mei să rămână concentraţi şi să prindă astfel de dueluri tari. A fost un meci bun şi un test util”, a mărturisit tehnicianul francezilor.

Franţa va juca următorul amical la Paris contra Portugaliei lui Cristiano Ronaldo.