Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 14 noiembrie 2014, ora 21:45

Simon Kjær 62
Nicklas Bendtner 85
Danemarca a câştigat în Serbia, scor 3-1

Serbia – Danemarca 1-3. Dublă Bendtner pentru victoria nordicilor

Serbia a condus cu 1-0 dar a pierdut cu 3-1 meciul de acasă cu Danemarca, disputat fără spectatori. Danezii sunt lideri în grupa I.

Sârbii au început ca din tun meciul cu Danemarca şi Zoran Tosic a deschis scorul încă din minutul 4 pentru naţionala pregătită de olandezul Dirk Advocaat. A fost o minge trimisă în careu de Mitrović, pe care fundaşii danezi n-au putut să o controleze şi Tosic, rămas singur cu Schmeichel a deschis scorul la Belgrad. Portarul danezilor a intervenit apoi salvator în faţa lui Danko Lazovic şi a împiedicat Serbia să se desprindă rapid la două goluri.

Încet dar sigur, Danemarca a intrat în meci şi Christian Eriksen l-a pus la grea încercare pe portarul Vladimir Stoikovic printr-un şut de la peste 25 de metri. Până la pauză, fundaşul Simon Kjær a reluat şi el periculos cu capul în urma unui corner executat de acelaşi Eriksen, dar balonul a trecut puţin peste poarta gazdelor.

La reluare sârbii şi-au pierdut atât intensitatea, cât şi atitudinea din prima parte. Danemarca a început să controleze centrul terenului şi a trecut la cârma partidei, reuşind nu doar să egaleze ci să şi câştige jocul. În minutul 60 s-a produs egalarea care parcă plutea deja în aerul rece de la Belgrad. Simon Kjær a interceptat o minge în propriul teren, a pasat spre căpitanul Kvist, care a prelungit spre Christian Eriksen, iar mijlocaşul lui Tottenham a şutat puternic de la 25 de metri. Stoikovic a respins balonul în faţă, iar Nicklas Bendtner a înscris cu uşurinţă. Peste numai două minute, acelaşi Simon Kjær, nemarcat în suprafaţa de pedeapsă a sârbilor, a reluat cu capul în plasă centrarea lui Boilesen din lovitură liberă.

Danezii, odată trecuţi în avantaj, au controlat fără probleme restul meciului, ba chiar au mai punctat odată în ultimele zece minute ale partidei. Christian Eriksen a liftat o minge peste întreaga defensivă a sârbilor, iar Bendner a marcat ca la antrenament pentru 3-1.

Victorie preţioasă pentru danezi la Belgrad, pe un stadion gol, ca urmare a sancţiunii dictate de UEFA după incidentele de la partida dintre Serbia şi Albania din etapa precedentă a grupei. Danemarca este lider în Grupa I cu şapte puncte din patru jocuri.