Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 04 septembrie 2015, ora 21:45

Levon Hayrapetyan 22 (a)
Adem Ljajić 53

Serbia a învins Armenia într-un meci fără istoric

Serbia – Armenia 2-0. Prima victorie pentru sârbi în campania pentru EURO 2016

Serbia a câştigat cu 2-0 meciul cu Armenia, disputat la Novi Sad cu porţile închise. Ambele echipe au ieşit din cursa pentru EURO 2016.

Lipsită în continuare de aportul suporterilor şi fără să conteze în cursa de calificare pentru EURO 2016, naţionala Serbiei şi-a trecut în cont prima victorie din actuala campanie de calificare, 2-0 cu Armenia. Rezultatul are două consecinţe imediate: sârbii au acum un număr pozitiv de puncte (înaintea jocului aveau -2 din cauza penalizării primite de la UEFA), iar pentru Armenia este finalul speranţelor de a ajunge la turneul final de anul viitor. Serbia şi Armenia au câte un punct şi ocupă ultimele locuri în Grupa I, în care Portugalia, Danemarca şi Albania sunt sigure cel puţin de prezenţa în barajul continental.

Armenia a făcut o figură frumoasă în campania pentru EURO 2016 dar lipsa de experienţă internaţională şi ghinionul au costat-o numeroase puncte pe parcurs. La Novi Sad, echipa condusă de Sargis Hovsepyan a făcut cel mai slab joc din grupă şi înfrângerea a venit firesc, în faţa unei echipe frustrate dar mult mai bune a Serbiei.

Flancul stâng al gazdelor a funcţionat bine şi de aici a venit primul gol al întâlnirii, la jumpătatea primei reprize: Kostić a centrat la bara a doua, mingea atinsă de Živković a fost deviată nefericit de fundaşul Levon Hayrapetyan şi portarul Kasparov nu a mai avut timpul necesar să invervină. Avantajul sârbilor putea să se dubleze înainte de pauză după ce puternicul Aleksandar Mitrović a furat mingea din piciorul unui adversar şi a rămas singur cu portarul armean, însă acesta s-a remarcat de această dată cu o excelentă intervenţie.

S-a făcut totuşi 2-0 la opt minute de la reluare la reuşita lui Ljajić la centrarea lui Kolarov, iar soarta punctelor era pecetluită. Ultima parte a întâlnirii a mai consemnat şutul violent al lui Mitrović ce a zdruncinat serios bara porţii lui Kasparov, însă cele două goluri marcate în prima oră stabiliseră deja un record de eficienţă în actuala campanie a sârbilor.

Pentru Armenia urmează luni un meci pe propriu teren cu Danemarca, în timp ce Serbia nu are programat un meci oficial dar va înfrunta într-un amical programat la Bordeaux naţionala Franţei, cu care remizase toamna trecută la Belgrad.