Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 14 noiembrie 2014, ora 21:45
Irlanda
Irlanda

Shaun Maloney 75

Scoţia - Irlanda, preliminarii EURO 2016

Scoţia – Irlanda 1-0, victorie muncită pentru scoţieni în preliminariile EURO 2016

Scoţia câştigă ultimul meci al anului în grupa D a preliminariilor EURO 2016, egalând la puncte Germania şi adversara de astăzi, Irlanda.

Din 1996 nu mai jucase selecţionata Scoţiei pe Celtic Park din Glasgow, iar revenirea a fost primită cum se cuvine. Un stadion arhiplin a creat o atmosferă de derby cu iz britanic, iar ceea ce s-a întâmplat pe teren a fost în aceeaşi notă. Două selecţionate de valori apropiate, cu viziuni similare asupra fotbalului, au oferit un duel încrâncenat, poate nespectaculos din punct de vedere tehnic, dar ofertant prin prisma angajamentului.

Irlanda a început mai bine meciul, având primele ocazii. Jon Walters şi Darron Gibson l-au încercat cu şuturi de la distanţă pe David Marshall, dar portarul gazdelor a reacţionat cu calm. Scoţienii au preluat iniţiativa, dar cum atacantul Steven Fletcher a fost eficient neutralizat de către defensiva oaspeţilor, ocaziile au venit din partea unor fundaşi, Steven Whittaker şi Charlie Mulgrew.

Startul celei de-a doua reprize a fost controlat tot de oaspeţi, Shane Long fiind blocat de Marshall pentru ca Aiden McGeady, irlandezul născut în Glasgow, să fie aproape de a da lovitura, şutul său trecând pe lângă poartă. Singurul gol al partidei a venit totuşi din partea gazdelor, mijlocaşul Shaun Maloney şutând plasat, fără speranţe pentru portarul irlandezilor, David Forde, după un corner inteligent executat.

Cu această victorie Scoţia egalează Irlanda la puncte, irlandezii având totuşi avantajul că au disputat trei din cele patru partide în deplasare.