Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 11 octombrie 2014, ora 19:00
Georgia
Georgia

Akaki Khubutia 28 (a)

Scoţia-Georgia, preliminarii Euro 2016

Scoţia – Georgia 1-0. Gazdele înving meritat în runda a doua a preliminariilor EURO 2016

După înfrângerea din prima rundă Scoţia era obligată să învingă Georgia pentru a rămâne în cărţile calificării din grupa D a preliminariilor EURO 2016.

Atât Scoţia cât şi Georgia pierduseră cu acelaşi scor primele partide ale preliminariilor EURO 2016, ambele luptând însă în faţa unor adversari superiori. Partida de pe Ibrox Park din Glasgow însemna însă pentru gazde posibilitatea de a acumula primele puncte, extrem de preţioase într-o grupă complicată.

Jucătorii lui Gordon Strachan au luat controlul încă de la fluierul de start, dar georgienii erau hotărâţi să nu iasă din partitura defensivă pe care îşi impuseseră să o interpreteze. Pentru aproape jumătate de oră strategia oaspeţilor s-a bucurat de succes, scoţienii nereuşind să obţină decât nişte lovituri de colţ.

Ghinionul i-a lovit însă pe georgieni în minutul 28, atunci când şutul lui Shaun Maloney a fost respins de către portarul oaspeţilor, Giorgi Loria, în piciorul coechipierului său Akaki Khubutia, mingea ajungând în plasă. Chiar dacă a trecut în avantaj, Scoţia nu a slăbit ritmul, spre binele portarului David Marshall, care a fost spectator pentru aproape întreaga partidă.

Georgia ar fi putut da lovitura cu zece minute înainte de final, dar Irakli Dzaria a şutat mult pe lângă dintr-o poziţie ideală, irosind singura ocazie importantă a echipei sale. Sesizând riscul de rata victoria, Scoţia a forţat din nou, James Morrison încercându-l pe Loria, fără a modifica însă scorul. Gazdele obţin o victorie la limită, dar mai facil decât o arată tabela.