Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 15 noiembrie 2014, ora 19:00
0 - 0
Estonia
Estonia
San Marino - Estonia, preliminarii EURO 2016

San Marino – Estonia 0-0. Primul punct obţinut de San Marino în preliminariile EURO

După o serie de 60 de înfrângeri, San Marino reuşeşte să obţină primul punct din istorie în preliminariile unui Campionat European de Fotbal.

Partida dintre San Marino şi Estonia nu trezea nimănui mari speranţe în ceea ce priveşte spectacolul fotbalistic. Condiţiile meteo nu au făcut decât să completeze tabloul cu note întunecate. San Marino s-a concentrat pe defensivă, aşa cum o face de obicei, dar nici oaspeţii nu au dat semne că ar dori să joace prea mult.

A fost nevoie de aproape jumătate de oră pentru ca o ocazie să apară la poarta lui Aldo Simoncini, dar portarul gazdelor nu a dezamăgit. De altfel, acesta a arătat din nou că e eroul naţionalei sale, blocând în repriza a doua alte ocazii importante ale estonienilor, Artjom Artjunin şi Ilja Antonov negăsind soluţia pentru a înscrie.

Meciul s-a încheiat cu un scor nul, dar acolo unde alţii ar vedea un eşec, San Marino vede o realizare istorică. E doar al patrulea meci din istorie în care sanmarinezii au terminat fără gol primit şi al treilea punct obţinut în preliminariile unei competiţii internaţionale.