Preliminariile EURO 2016, Grupa E, 14 octombrie 2014, ora 21:45

Haris Seferovic 23
Blerim Dzemaili 30
Xherdan Shaqiri 79
San Marino-Elveţia, preliminarii Euro 2016

San Marino – Elveţia 0-4. Primul rezultat normal al elveţienilor în preliminariile EURO 2016

După rezultatele mai puţin aşteptate din primele două runde, Elveţia reuşeşte în sfârşit să acumuleze primele puncte şi să marcheze primele goluri.

Elveţia intra în aceste meci fără alte opţiuni în afara victoriei. Orice alt rezultat ar fi însemnat un fiasco şi îngreunarea serioasă a obţinerii calificării la Campionatul European de Fotbal 2016.

Aldo Simoncini a avut mult de lucru, elveţienii trimiţând de 29 de ori mingea pe poartă. Portarul celor din San Marino a avut o evoluţie excelentă, dar asta nu a însemnat decât limitarea avantajului oaspeţilor. După jumătate de oră scorul era deja 3-0 în favoarea lor, dubla lui Haris Seferovic fiind completată de către Blerim Dzemaili.

Presiunea a continuat şi în repriza secundă, dar gazdele au rezistat până cu 10 minute înainte de final, atunci când Xherdan Shaqiri a făcut 4-0. Diferenţa finală ar fi putut fi de 5 goluri, dar Simoncini şi-a încununat evoluţia apărând lovitura de pedeapsă executată în minutul 90 de Ricardo Rodriguez.

Judecând după numărul de ocazii Elveţia şi-a regăsit ritmul de joc. Singurul semn de întrebare se ridică în ceea ce priveşte eficienţa sa ofensivă, atât timp cât un portar amator a reuşit să blocheze cea mai mare parte a ocaziilor. Rămâne de văzut cum vor gestiona elveţienii partida următoare, pe teren propriu împotriva Lituaniei.