Harry Kane 77
Theo Walcott 78
Wayne Rooney a egalat recordul de goluri la naţionala Angliei

San Marino – Anglia 0-6. Englezii obţin calificarea la EURO 2016

Anglia este prima echipă ce obţine calificarea la EURO 2016 din preliminarii după victoria confortabilă din San Marino. Rooney a egalat recordul de goluri la naţionala Albionului.

Deşi a aliniat o garnitură experimentală, Anglia a defilat în San Marino şi este prima echipă care obţine prin preliminarii calificarea la EURO 2016. Succesul trupei lui Roy Hodgson era însă previzibil, astfel că mai multă importanţă a fost acordată lui Wayne Rooney, care ar fi putut deveni în acest joc cel mai bun marcator din istoria naţionalei Albionului.

Căpitan de echipă, Rooney a fost singurul jucător de câmp păstrat în primul unsprezece al Angliei faţă de echipa care învingea în iunie în Slovenia, situaţie în care s-a aflat şi portarul Joe Hart. În schimb, Roy Hodgson s-a ţinut de promisiune şi a experimentat cu Stones, Shelvey şi Vardy în echipa de start, cu Stones pe postul de fundaş central alături de colegul de la Everton, Phil Jagielka, şi cu Clyne şi Shaw în benzi. Jonjo Shelvey a primit un loc de titular la centrul terenului alături de experimentatul Milner, în timp ce Vardy, Barkley şi Oxlade-Chamberlain au format trio-ul ofensiv din spatele vârfului împins, Rooney. În această formulă Anglia a făcut o primă repriză lipsită de spectaculozitate dar a avut în faţă un adversar prea slab pentru a acuza probleme.

Rooney a egalat recordul lui Bobby Charlton în minutul 13 după un penalty primit gratuit din partea centralului cipriot Leontios Trattou la o centrare a lui Milner ce a produs confuzie în suprafaţa de pedeapsă a sanmarinezilor. Avea să fie unica reuşită a actualului căpitan, scos de pe teren la capătul primei ore de joc, astfel că Rooney şi Bobby Charlton rămân deocamdată la egalitate atât la numărul de goluri marcate, 49, cât şi la cel al meciurilor jucate pentru atingerea acestei cifre, 106, iar stabilirea unui nou record rămâne unicul obiectiv pentru finalul preliminariilor.

Scorul pauzei, 0-2, a fost stabilit încă de la jumătatea reprizei, după ce Shaw a trimis din stânga o centrare în careu şi fundaşul central Brolli şi-a învins propriul portar cu o imparabilă lovitură de cap. Al treilea gol a venit imediat după pauză, când Rooney a trecut pe sub minge la centrarea lui Oxlade-Chamberlain dar Berkley a apărut fără marcaj în faţa porţii.

Hodgson a operat cele trei schimbări după o oră de joc şi noii intraţi au contribuit decisiv în stabilirea rezultatului final. Walcott a punctat pentru 4-0 din pasa lui Delph la doar un minut de la intrarea pe teren, apoi în decurs de două minute Anglia a mai punctat de două ori prin Harry Kane şi acelaşi Walcott, urcând scorul la 6-0.

Pentru englezi urmează marţi derby-ul grupei cu Elveţia, pe teren propriu, în timp ce San Marino merge în Lituania într-un duel al codaşelor.