Preliminariile EURO 2016, Grupa G, 12 octombrie 2015, ora 19:00
Muntenegru

Oleg Kuzmin 33
Aleksandr Kokorin 37 (pen)

Rusia - Muntenegru 2-0

Rusia – Muntenegru 2-0. Ruşii merg la EURO 2016 de pe poziţia secundă în Grupa G

Rusia a câştigat meciul cu Muntenegru şi şi-a asigurat prezenţa la EURO 2016, trimiţând Suedia la baraj.

Rusia îşi permitea un meci egal în compania reprezentativei statului Muntenegru în partida de pe „Otkrytie Arena”, după ce a obţinut victoria la limită în Moldova. Cu un egal, elevii lui Leonid Slutsky îşi asigurau locul doi în clasament indiferent de rezultatul partidei Suedia-Moldova, fiind avantajaţi de meciurile directe contra naţionalei nordice. Oaspeţii, fără şanse de calificare după înfrângerea suferită pe teren propriu în faţa Austriei. În meciul tur disputat în Muntenegru, Rusia s-a impus la masa verde cu scorul de 3-0, după ce partida de pe 28 martie a fost întreruptă în minutul 67, în urma incidentelor provocate de fani. A fost un moment „cheie” în cadrul grupei, care a însemnat practic anularea şanselor reprezentativei muntenegrene la calificarea la turneul final, echipă obligată să joace fără fani următoarele două meciuri din grupă.

Aflată la meciul 150 în preliminariile Campionatului European, Rusia strânsese 4 victorii în ultimele cinci meciuri ale grupei G. Numirea lui Leonid Slutsky în funcţia de selecţioner s-a demonstrat a fi de bun augur, experimentatul tehnician născut la Volgograd obţinând trei victorii în trei meciuri pe banca ruşilor, în faţa Suediei, statului Liechtenstein şi Moldovei. Cu un stil de joc diferit de cel al fostului selecţioner, italianul Fabio Capello, Slutsky, un foarte bun psiholog, a reuşit să redreseze parcursul echipei reprezentative şi să o îndrepte spre turneul final al Campionatului European, deşi în vară, Rusia pierduse teren evident în faţa Suediei lui Erik Hamren.

Muntenegrenii au început meciul cu o formula schimbată faţă de partidele trecute din preliminarii, Nikolic, Mandic şi Rodic, alcătuind cuplul din spatele vârfului împins (Beqiraj), în timp ce Savelijch şi Simic au evoluat în centrul defensivei. Steven Jovetic şi Mirko Vucinic, vedetele oaspeţilor n-au fost nici măcar pe banca de rezerve, în timp ce între buturi a evoluat debutantul Mijatovic, portarul modestei echipe Bokelj. Rodic a bifat abia a doua selecţie în echipa reprezentativă în timp ce tinerii Saveljich şi Mandic, pe cea de-a treia. Slutsky n-a ezitat să trimită în teren o formulă sigură, în care Dzyuba a fost lăsat în avanposturi, iar Kokorin şi Dzagoev l-au sprijinit din spate. Denisov, Shirokov şi Shatov au completat linia de mijloc a ruşilor, care au ratat prima mare şansă de gol a meciului în minutul 7 prin Alan Dzagoev. Acesta nu l-a putut învinge cu un şut de la marginea careului pe portarul Mijatovic.

În minutul 21, Kokorin a fost servit ideal în interiorul careului de către Roman Shirokov, dar şutul său a trecut razant cu bara din dreapta a porţii muntenegrene. Oaspeţii n-au reuşit să se impună la mijlocul terenului, jocul rigid, dar sigur al ruşilor având de departe câştig de cauză. În minutul 33, Igor Denisov a declanşat declicul, după o centrare perfectă pentru Oleg Kuzmin. Fundaşul dreapta de la Rubin Kazan a reluat în plasa porţii lui Mijatovic şi a deschis scorul pe „Otkrtye Arena” din Moscova. A fost primul gol în echipa reprezentativă pentru veteranul de 34 de ani, care joacă din 2010 la Kazan. Doar patru minute mai târziu, Rodic comite fault în careu şi centralul Svein Moen dictează lovitură de la unsprezece metri pentru gazde, un penalty pe care Kokorin îl transformă cu siguranţă: 2-0 pentru gazde şi Rusia merge la Campionatul European aproape sigur. Cu trei minute înainte de finaul primei reprize, uriaşul Dzyuba, imposibil parcă de deposedat, îşi face superb o minge pentru un şut pe care părea a scrie 3-0, însă Mijatovic îşi continuă seara foarte bună şi tabela rămâne neschimbată. La reluare, oaspeţii au încercat ceva mai mult, însă calitatea ofensivă a lăsat de dorit pentru elevii lui Brnovic. Doar Rodic a fost aproape să-i dea emoţii portarului Akinfeev, însă fanii gazdelor au răsuflat uşuraţi după intervenţia sigură experimentatului portar de la CSKA. Masivul Artem Dzyuba şi căpitanul Roman Shirokov puteau majora avantajul ruşilor în minutele 55 şi 62, însă Milan Mijatovic a prins o seară excelentă în faţa jucătorilor ruşi, la debutul său în echipa reprezentativă. Ultimele şanse ale jocului au venit tot de la ruşi, Denisov şi mai apoi noul intrat Mamaev ratând şansa golului trei pentru selecţionata pregătită de Slutsky.

S-a terminat 2-0 pentru reprezentativă rusă, care se califică astfel la turneul final al Campionatului European din Franţa de pe locul doi. Rusia a obţinut şase victorii şi două remize în zece partide, strângând cu 8 puncte mai puţin decât liderul, Austria. Muntenegru încheie grupa la şapte puncte de locul de baraj, peste Liechtenstein şi Moldova.