România - Spania 0-0

România – Spania 0-0. Neînvinşi în faţa campioanei europene

România a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Spania disputat pe teren propriu, în cadrul pregătirilor pentru Euro 2016
Articol scris de Răzvan Mitacu
27 martie 2016

Cluj Arena a găzduit în această seară cel mai important meci amical disputat de România în ultimii ani şi un test extrem de util în vederea participării la Campionatul European 2016, unde naţionala pregătită de Anghel Iordănescu va înfrunta un adversar de un nivel similar, Franţa.

Partida de la Cluj a reprezentat cea de-a 16-a confruntare directă dintre România şi Spania, cu un bilanţ care înainte de acest meci era unul perfect egal: cinci victorii pentru „tricolori”, cinci rezultate de egalitate şi la fel de multe succese ale naţionalei iberice.

Anghel Iordănescu a trimis pe teren cea mai bună echipă pe care o avea la dispoziţie, cu o linie defensivă alcătuită din Cristi Săpunaru, Vlad Chiricheş, Dragoş Grigore şi Steliano Filip, poziţionaţi în faţa lui Ciprian Tătăruşanu. Ovidiu Hoban şi Mihai Pintilii au evoluat la închidere, cu Nicolae Stanciu, Adi Popa şi Bogdan Stancu aflaţi în spirijul tânărului atacant al celor de la Cordoba, Florin Andone. De partea cealaltă, selecţionerul Vicente del Bosque a aliniat la start o echipă experimentală, din care au lipsit mulţi dintre oamenii de baza ai ibericilor. În aceste condiţii mijlocaşul Sergi Roberto şi-a făcut debutul în tricoul naţionalei mari, însă o echipă a Spaniei în care au fost prezenţi totuşi jucători de renume precum Iker Casillas, Jordi Alba, David Silva, Pedro sau golgheterul celor de la Valencia, atacantul Paco Alcácer.

O primă repriză foarte bună reuşită de România, care nu s-a limitat doar la o defensivă exactă, ci a reuşit inclusiv să pună în dificultate campioana europeană şi să creeze momente de presiune la poarta apărată de experimentatul jucător al lui FC Porto. Ajutată de entuziasmul unui stadion plin şi de viteza unor jucători precum Adi Popa sau Nicuşor Stanciu, România şi-a trecut în cont prima oportunitate de a marca în minutul 8, când Adi Popa s-a regăsit într-o poziţie de a şuta de la 20 de metri, însă execuţia mijlocaşului stelist nu a fost precisă. Pedro s-a dovedit cel mai periculos jucător din tabăra spaniolă şi singurul care l-a întrebuinţat pe Tătăruşanu de-a lungul primelor 45 de minute, însă portarul Fiorentinei a respins în două rânduri. Mult mai multe probleme pentru Casillas, nevoit să intervină decisiv la două bune ocazii ale lui Stanciu pe finalul primei părţi.

Debut de repriză secundă pozitiv pentru oamenii lui Anghel Iordănescu, cu o serie de cornere la poarta spaniolă, nevalorificate însă în cel mai bun mod posibil. Ocazie foarte mare pentru Florin Andone în minutul 56, după un contraatac purtat în viteză de Stanciu şi o pasă ideală pentru atacantul lui Cordoba, a cărui finalizare din interiorul careului a fost din păcate imprecisă. Numeroase schimbări în ambele tabere, selecţionerul Vicente del Bosque trimiţând treptat pe teren fotbalişti de clasă mondială precum Isco, Fabregas, Mata sau Morata, însă superioritatea valorică din punct de vedere individual a Spaniei nu a fost ilustrată pe teren. Jucătorii români au încheiat meciul fără o presiune constantă la poarta lui Tătăruşanu, deşi cu cinci minute înainte de final oaspeţii ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri în urma unui fault asupra lui Fabregas.

Scor final 0-0 şi România îşi trece în palmares o nouă remiză de prestigiu după rezultatul de egalitate înregistrat cu Italia în noiembrie 2015. „Tricolorii” sunt astfel neînvinşi la capătul meciurilor cu finalistele de la Euro 2012 şi rămân chiar cu regretul unor bune oportunităţi irosite de-a lungul partidei din această seară, care i-ar fi îndreptăţit să spere la o victorie. România îşi descoperă un nou număr 10 care poate avea o contribuţie importantă în ceea ce priveşte jocul ofensiv al naţionalei, în persoana lui Nicuşor Stanciu, şi cel mai important continuă într-o manieră pozitivă pregătirile pentru Euro 2016, unde Spania va încerca să îşi apere statutul de campioană, obţinut graţie trofeelor câştigate la ultimele două ediţii.

ROMÂNIA: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Dr. Grigore, St. Filip – Pintilii (91′ A. Ropotan), Hoban – Ad. Popa (61′ G. Torje), N. Stanciu (85′ L. Sânmărtean), Stancu (66′ A. Ivan) – Andone (74′ R. Rusescu)

SPANIA: Casillas – Mario Gaspar, Bartra, Pique (52′ Nacho), Alba – Koke, Sergi Roberto (60′ Fàbregas) – Pedro (67′ Mata), Silva (79′ Álvaro Morata), Nolito (46′ Isco) – Paco Alcacer (60′ Aduriz)