Preliminariile EURO 2016, Grupa F, 08 octombrie 2015, ora 21:45

Ovidiu Hoban 90+1

Joel Pohjanpalo 67
România - Finlanda 1-1, preliminarii EURO 2016

România – Finlanda 1-1. O seară a recordurilor

România - Finlanda 1-1 nu este un rezultat mulţumitor, dar suporterii au fost în număr record alături de naţionala tricoloră.

După o serie exasperantă de ineficienţă ofensivă, Anghel Iordănescu nu a avut de ales în această seară decât să trimită în teren o echipă gândită mai degrabă spre atac. Cu doar un închizător, Ovidiu Hoban, România avea în teren nu mai puţini de cinci oameni capabili, măcar în teorie, de a pune probleme defensivei finlandeze.

Startul partidei a fost unul entuziasmant, primele minute fiind de asediu la poarta lui Lukas Hradecky. Portarul Finlandei a fost, de altfel, personajul principal al partidei. Încercările lui Claudiu Keșerü, Bogdan Stancu sau Gabriel Torje au fost stopate de intervenţiile sale inspirate.

Finlanda şi-a asumat şi de această dată condiţia şi a jucat aşa cum se aştepta toată lumea, masată în jumătatea proprie. Misiunea ei ar fi fost însă infinit mai grea dacă tricolorii ar fi avut şi mai multă ştiinţă tactică în completarea dorinţei cu care au jucat. Fazele reuşite au părut rareori un produs al unei strategii, ci mai degrabă consecinţe ale unui adversar mediocru.

Acestui adversar mediocru i-a fost însă suficientă o contră pe care defensiva noastră să o gestioneze necorespunzător, şi astfel România s-a trezit, după mai bine de o oră de dominare, condusă pe tabelă. Lipsa de comunicare dintre cei doi fundaşi centrali, Chiricheş şi Grigore, ambii ieşiţi să-l preseze pe Pukki, i-au permis acestuia să-l pună într-o situaţie ideală pe Joel Pohjanpalo. Situaţia ar fi putut deveni dramatică dacă Finlanda ar fi primit şi lovitura de pedeapsă de care ne-a iertat scoţianul Craig Thomson.

În mod ironic, salvarea pentru naţionala generalului Iordănescu a venit nu de la cei a căror meserie se presupune a fi golul, ci de la închizătorul Hoban. Acesta a ţinut să respecte măcar partea sa din previziunea de dinaintea partidei, când declara ca naţionala va învinge cu 2-0 şi că el se va regăsi pe lista marcatorilor, alături de Keșerü. Atacantul nu a avut „bulan” nici astăzi, dar golul lui Hoban din prelungiri ne permite luxul de a depinde doar de noi în lupta pentru calificarea directă la EURO 2016.

A fost o seară a recordurilor. Două sunt cele pozitive: cei 54.364 de spectatori prezenţi pe Arena Naţională din Bucureşti şi cele 615 minute fără gol primit, România având o campanie bună din acest punct de vedere. Recordul negativ, cele 429 de minute fără gol înscris, este însă cel care ne-a adus în situaţia de a fi nevoiţi, încă o dată, de a ne hotărî soarta calificării în ultimul meci.