Portugalia – Franţa 1-0. Portugalia câştigă în prelungiri EURO 2016

Amicale
Portugalia0000000000002151152543
Franţa0000000000002115154325
Articol scris de David Petre

Portugalia a învins Franţa cu 1-0 printr-un gol marcat de Eder în minutul 109 al unui joc în care Cristiano Ronaldo a ieşit accidentat în minutul 25.

Portugalia este noua campioană a Europei. Lacrimile amare după finala EURO 2004 pierdută acasă în faţa unei echipe închise şi urâte a Greciei s-au transformat în lacrimi de bucurie, după o campanie în care Portugalia a devenit ea însăşi închisă şi urâtă. Criticată pe întregul continent pentru zgârcenia fotbalistică cu care a abordat turneul final din 2016, naţionala lusitană a devenit un model de eficienţă şi câştigă primul său trofeu major, la capătul unei campanii în care a câştigat un singur meci din şapte în 90 de minute, dar în care a găsit armele potrivite cu care să îşi învingă rivalii, unii dintre ei mult mai bine cotaţi.

Interesant este că Portugalia a câştigat acest trofeu fără Ronaldo. Superstarul lui Real Madrid a fost accidentat de Payet încă din primele zece minute şi a părăsit terenul cu lacrimile şiroindu-i pe obraji într-un moment crunt de deznănejde, însă la final el a fost cel care a primit trofeul european la nivelul echipelor naţionale, la 43 de zile după ce îl câştigase şi pe cel al echipelor de club. Este îndeplinirea unui vis pentru Cristiano, cel care deja se bucurase de toate celelalte onoruri ale fotbalului. Începând de astăzi Ronaldo are un trofeu şi la echipa naţională, lucru care îi oferă un avantaj substanţial în eternul său duel cu Messi, pe care poate îl vom vedea curând revenit cu şi mai multă ambiţie la propria naţională în vederea Campionatului Mondial 2018.

Ronaldo îşi condusese magistral echipa în preliminarii, fusese principala referinţă la turneul final şi nimeni nu poate nega faptul că Portugalia înseamnă Ronaldo şi alţi zece, însă colegii au răspuns pozitiv în cel mai important moment al istoriei fotbalistice a acestei naţii, s-au autodepăşit, au făcut un meci aproape de perfecţiune şi în final au demonstrat că spiritul de echipă, un plan coerent şi un dram de şansă în momentele necesare pot face uitate pierderile episodice, chiar dacă pe momente acestea par insurmontabile.

De-a lungul acestui turneu final a fost interesant să urmărim răspunsurile venite din Portugalia la criticile produse de sistemul defensiv adoptat de Fernando Santos. Portugalia a fost întotdeauna o spectaculoasă echipă de atac şi acest stil i-a adus prezenţa în patru semifinale de Campionat European înainte de ediţia din 2016, însă lusitanii au înţeles că peste ani au rămas doar cu admiraţia unanimă a jocului lui Eusebio, Figo sau Nuno Gomes şi cu visul neîmplinit al unui trofeu. Prin numirea lui Santos pe banca tehnică Portugalia a pierdut din admiraţie, dar a intrat în rândul campioanelor.

Jocul de la Saint-Denis va rămâne în istoria fotbalului doar prin faptul că Portugalia a câştigat European pentru prima oară, că a trebuit să joace fără superstarul său şi că Franţa a pierdut în premieră o finală disputată pe teren propriu. A fost prima dată în istoria Campionatului European când ultimul act consemnează un scor alb la finalul celor 90 de minute, iar amănuntele unui joc închis se vor pierde peste ani. Poate nu ne vom aminti nici de bara lui Gignac din minutul 92, nici de transversala lovită de Raphael din lovitură liberă, poate nici chiar de golul frumos marcat de Eder de la mare distanţă, cel care trimite spre Lisabona trofeul continental.

Cu sau fără Ronaldo, Portugalia a avut un plan coerent, acelaşi pe care l-a urmat de la startul fazei eliminatorii a turneului final: defensivă aglomerată şi dinamică prin care să acopere bine terenul, închiderea culoarelor spre poarta lui Patricio, încercări de ieşire pe contraatac. Ieşirea lui Ronaldo a scăzut viteza în faţă şi pericolul aerian la fazele fixe, însă lusitanii au mers înainte pe acelaşi scenariu, să nu ia gol şi apoi… ce-o fi o fi. Au trimis primul şut cadrat abia în minutul 80 la o foarfecă laterală a lui Quaresma care a trimis mingea pe centrul porţii, apoi prima ocazie serioasă a venit în minutul 104, la o lovitură de cap a lui Eder după un corner. Finalul însă le-a aparţinut: au primit gratuit o lovitură liberă din apropierea careului din care Raphael Guerreiro a lovit transversala, apoi au marcat în minutul 109 unicul gol prin Eder.

Franţa a fost echipa pozitivă care a controlat meciul şi a încercat să atace poarta, însă nu s-a bucurat de succes. Lui Griezmann i s-a acordat atenţie sporită şi nu s-a remarcat decât prin două lovituri de cap, Giroud şi Payet nu s-au putut mişca în cleştele portughez, iar pe final noii intraţi Gignac, Kingsley Coman şi Martial au încercat să aducă ceva nou însă doar primul a fost aproape de gol după ce l-a întors pe Pepe şi a trimis la colţul scurt unde însă s-a opus bara. Mijlocaşii Pobga şi Sissoko au fost remarcaţii din tabăra Franţei, primul prin viteză şi tehnică, celălalt prin impresionanta forţă de pătrundere şi şutul bun de la distanţă, dar în final Sissoko a fost certat pentru că s-a scăpat din marcaj pe Eder la unicul gol al jocului.

Jucătorilor Franţei li se spusese înainte de meci că eventuala cucerire a trofeului ar putea aduce o mângâiere unei naţiuni greu încercate în ultimul an. Franţa a rămas fără trofeu, dar măcar cu satisfacţia de a fi organizat un turneu sigur într-o perioadă tulbure. Mulţi iubitori ai fotbalului au refuzat, din teamă, să meargă în această ţară pentru a vedea turneul final, iar faptul că măsurile de siguranţă impuse de organizatori au fost eficiente şi au împiedicat producerea de atenate va rămâne marea victorie a ţării gazdă în 2016. Izbânda fotbalistică aparţine însă Portugaliei, noua campioană a continentului.