Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 14 noiembrie 2014, ora 21:45
Armenia
Armenia

Cristiano Ronaldo 72

Cristiano Ronaldo a marcat unicul gol al meciului Portugalia - Armenia 1-0

Portugalia – Armenia 1-0. Cristiano Ronaldo conduce Portugalia către un nou succes

Cristiano Ronaldo a fost din nou decisiv pentru Portugalia, marcând unicul gol al meciului cu Armenia din preliminariile EURO 2016.

Bilanţul Portugaliei în Grupa I se poate traduce simplu, în meciuri fără Cristiano Ronaldo şi meciuri cu Ronaldo în teren. Fără starul de la Real Madrid, Portugalia a pierdut acasă cu Albania, în timp ce avându-l în teren pe deţinătorul Balonului de Aur, lusitanii s-au impus în Danemarca cu 1-0 şi pe teren propriu în faţa Armeniei cu acelaşi scor. În ambele jocuri, golurile portughezilor au purtat semnătura lui Cristiano Ronaldo.

Selecţionerul Fernando Santos a câştigat şi cel de-al doilea meci oficial pe banca naţionalei Portugaliei. Victoria obţinută în faţa Armeniei o propulsează pe Portugalia pe locul doi în grupă cu şase puncte din trei partide, cu un punct sub liderul Danemarca, dar şi cu un meci în minus.

Contra Armeniei, Portugalia a trudit din greu pentru cele trei puncte puse în joc. Elevii lui Fernando Santos au început foarte bine jocul şi Danny a fost aproape de gol în minutul 8, dar portarul Roman Berezovski a fost atent. Peste cinci minute a fost rândul lui Tiago Gomes să rateze, mingea expediată cu capul de mijlocaşul de la Atletico Madrid, după centrarea lui Nani, trecând puţin peste poarta Armeniei.

Ronaldo a apărut în prim plan în minutul 21 cu un şut puternic, respins de portarul oaspeţilor în corner. Armenia a ripostat înainte de pauză prin vedeta ei, Henrikh Mkhitaryan, dar portarul Rui Patricio a reuşit şi el să respingă şutul din lovitură liberă al atacantului armean.

După pauză, lusitanii au împins şi mai mult jocul spre poarta Armeniei. Santos l-a trimis în teren pe masivul Eder, iar acesta a deviat în minutul 58 perfect pentru şutul lui Danny, dar Berezovski a avut noroc. În minutul 72, Cristiano Ronaldo a marcat singurul gol al meciului, după ce a introdus în poartă o minge pe care defensiva oaspeţilor a bâlbâit-o în urma şutului lui Quaresma. Starul portughez a devenit, cu această reuşită, golgeterul absolut al preliminariilor Campionatului European cu 23 de goluri marcate.

Victorie mare pentru Portugalia, în ciuda faptului că Armenia a lăsat din nou o impresie bună, într-o grupă care rămâne deschisă oricărui rezultat.