Preliminariile EURO 2016, Grupa I, 07 septembrie 2014, ora 21:45
Albania
Albania

Bekim Balaj 52
Portugalia-Albania, preliminarii Euro 2016

Portugalia – Albania 0-1. Fără Ronaldo, lusitanii debutează ruşinos în preliminariile EURO 2016

În absenţa vedetei lor, portughezii au fost lipsiţi de luciditate şi noroc, Albania reuşind o victorie istorică în startul preliminariilor EURO 2016.

După evoluţia modestă de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 şi fără căpitanul şi vedeta Cristiano Ronaldo, Portugalia pornea totuşi în preliminariile EURO 2016 având un adversar accesibil. Albania nu emitea pretenţii ofensive, lucru care s-a văzut şi în desfăşurarea partidei. Raportul şuturilor la poartă după 90 de minute a fost de 19 la 2, dar imaginea corectă a neputinţei gazdelor e dată de doar cele 4 şuturi care au prins şi spaţiul porţii.

Ambele selecţionate au jucat aşa cum era de aşteptat, Portugalia atacând în mod repetat, răspunsul oaspeţilor fiind o apărare agresivă ce a incomodat în dese rânduri jucătorii gazdelor. Frustrarea crescândă din tribune s-a transformat în minutul 52 în perplexitate. Odise Roshi a centrat de pe partea dreaptă iar Bekim Balaj a trimis imparabil în plasa porţii lui Eduardo.

Portugalia a încercat să răspundă, dar Nani, Ricardo Costa şi Fábio Coentrão au trimis pe lângă poartă, singurul care a nimerit bara fiind Ricardo Horta, intrat în locul lui William Carvalho. Ultimele speranţe ale gazdelor s-au năruit la faza creată de Ivan Cavaleiro, acesta nereuşind să finalizeze o acţiune personală în care depăşise defensiva albaneză.

Dacă selecţionerul oaspeţilor, Giovanni de Biasi, e în culmea fericirii după acest rezultat, Paulo Bento trebuie să găsească în meciurile următoare un răspuns la adresa fanilor nemulţumiţi şi care i-au cerut demisia.