Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 14 octombrie 2014, ora 21:45

Shaun Maloney 18
Steven Naismith 57
Polonia-Scoţia, preliminarii Euro 2016

Polonia – Scoţia 2-2. Remiză echitabilă în grupa D a preliminariilor EURO 2016

Polonia obţine un punct ce o ajută să păstreze prima poziţie într-una din cele mai surprinzătoare şi disputate grupe din preliminariile EURO 2016.

Polonia intra în meciul împotriva Scoţiei cu entuziasmul şi cu energiile victoriei din runda precedentă în faţa campioanei mondiale, Germania. Intensitatea cu care au pornit gazdele s-a concretizat rapid, Krzysztof Mączyński înscriind în minutul 11 primul gol al partidei şi primul său gol pentru echipa naţională, după o eroare neaşteptată a lui Alan Hutton.

Bucuria Poloniei avea să dureze însă foarte puţin. Scoţia a reacţionat eficient, iar în şapte minute egalitatea era restabilită. Ikechi Anya a întors în careu mingea primită de la Steven Fletcher, de unde Shaun Maloney a trimis pe sub braţul lui Wojciech Szczęsny. Arkadiusz Milik, atacantul de doar 20 de ani al gazdelor şi al celor de la Ajax Amsterdam, ar fi putut aduce din nou Polonia în avantaj, dar a irosit ambele ocazii pe care le-a avut în prima repriză.

Respectând parcă superstiţiile fotbalistice, Scoţia a fost cea care a înscris următorul gol al partidei. Steven Naismith a reluat în plasă mingea trimisă de James Morrison din lovitură liberă, iar echipa lui Gordon Strachan se gândea deja la o nouă victorie pe terenul polonilor, după cea din luna martie.

Meciul era însă departe de a se fi terminat, iar Polonia a continuat să atace. Acelaşi Milik a egalat în minutul 76, iar Kamil Grosicki a fost cât pe ce să marcheze golul victoriei, şutul său întâlnind transversala. Partida s-a încheiat la egalitate, astfel că echipa lui Adam Nawalka rămâne neînvinsă, asemenea Irlandei, chiar dacă ambele au întâlnit Germania.