Robert Lewandowski, Polonia

Polonia – Olanda 1-2. Victorie de moral pentru tânăra generaţie olandeză

Polonia a pierdut pe teren propriu penultimul meci amical înainte de Campionatul European 2016 din Franţa, 1-2 contra naţionalei Olandei.
Articol scris de Răzvan Mitacu
1 iunie 2016

Pe stadionul Energa Gdańsk, echipa naţională a Poloniei a disputat penultimul meci amical înainte de debutul la Campionatul European 2016, împotriva unei reprezentative a Olandei care îşi îndreaptă deja atenţia către următoarea campanie de calificare, după parcursul dezamăgitor din preliminariile pentru Euro 2016, încheiat în mod neaşteptat prin ratarea prezenţei la turneul final din Franţa.

Echipa pregătită de Adam Nawalka venea după cinci victorii consecutive şi a confirmat încă o dată că poate avea parte de un traseu important, în ciuda rezultatului final, polonezii aflându-se încă în căutarea primului succes la un turneu final de Campionat European. Robert Lewandowski şi Arkadiusz Milik au alcătuit cuplul de atac al gazdelor, în timp ce Blaszczykowski, Maczynski, Zielinski şi Grosicki au evoluat în linia de mijloc.

De partea cealaltă, selecţionerul Danny Blind îşi continuă procesul de reconstrucţie a Olandei, care a aliniat o formaţie fără nume sonore din vechea generaţie, precum Arjen Robben, Robin van Persie, Wesley Sneijder sau Klaas-Jan Huntelaar. În aceste condiţii pe arena din Gdansk şi-au făcut loc tineri promiţători precum Quincy Promes, Kenny Tete, Marco van Ginkel sau Jetro Willems, care vor avea sarcina de a readuce pe Olanda la turneele finale şi de a alcătui o nouă naţională puternică.

Susţinuţi de peste 40,000 de suporteri, polonezii au avut parte de un început de meci entuziasmant şi au s-au instalat încă din primele minute în jumătatea adversă, ratând o primă mare ocazie în minutul 7, când Arkadiusz Milik a lovit bara transversală din centrul careului, după un assist al căpitanului Robert Lewandowski. Golgheterul gazdelor ar fi putut deschide la rândul său scorul în miutul 22, însă lovitura sa de cap în urma centrării din corner a lui Kamil Grosicki a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Cillessen. Olanda s-a limitat la o defensivă atentă, însă pe contraatac rapizii jucători ai lui Danny Blind au pus des în dificultate apărarea gazdelor. După două momente nevalorificate ideal de Berghuis, respectiv van Ginkel, oaspeţii au dat lovitura prin Vincent Janssen, care a reluat în poartă o centrare perfectă a lui Steven Berghuis, la capătul unei noi acţiuni de atac purtată în viteză. Golul a părut să destabilizeze momentan reprezentativă poloneză, care până în finalul primei reprize a comis o serie de greşeli individuale ce puteau duce la un dezavantaj şi mai mare pe tabelă.

Însă polonezii s-au regrupat odată cu începutul părţii secunde şi au pus din nou în dificultate poarta apărată de Cillessen. Lewandowski a fost blocat în ultimul moment de Kenny Tete în minutul 50, pentru ca jucătorii lui Adam Nawalka să reuşească în cele din urmă egalarea zece minute mai târziu, prin fundaşul Artur Jedrzejczyk, a cărui reluare cu capul din centrarea lui Arkadiusz Milik s-a dovedit imparabilă pentru portarul celor de la Ajax Amsterdam. Un gol meritat pentru Polonia, care a forţat apoi în căutarea reuşitei decisive şi a trecut aproape de preluarea avantajului cu 23 de minute înainte de final, când Kamil Grosicki nu a putut ajunge pentru puţin la o centrare periculoasă din lovitură liberă. Şi totuşi în cea mai bună perioadă de joc a gazdelor, Olanda a fost cea care a lovit din nou: Georginio Wijnaldum a profitat de această dată de un moment de neatenţie în defensiva poloneză şi l-a învins pe Szczęsny cu un şut din interiorul careului, de lângă Kamil Glik, devenit căpitanul echipei după ieşirea lui Lewandowski.

O înfrângere mai degrabă neaşteptată pentru Polonia, care însă a evidenţiat şi multe momente de joc pozitiv, dar care va trebui să îşi revizuiască erorile din apărare înainte de mult mai importantele confruntări de la Campionatul European 2016, unde reprezentativa pregătită de Adam Nawalka va încerca să obţină calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei dintr-o grupă dificilă, cu Ucraina, Irlanda de Nord şi campioana mondială Germania.

De partea cealaltă, Olanda rămâne încă cu regretul de a nu putea participa la Euro 2016, dar cu perspectivele unei noi generaţii ce poate oferi multe satisfacţii încă din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2018, campanie de calificare pe care jucătorii lui Danny Blind o vor începe în luna septembrie, prin meciurile cu Suedia, respectiv Belarus.

POLONIA: W. Szczęsny, Ł. Piszczek (46′ T. Cionek), M. Pazdan, K. Glik, A. Jędrzejczyk, J. Błaszczykowski (46′ B. Kapustka), K. Mączyński (80′ T. Jodłowiec), P. Zielinski, K. Grosicki (77′ S. Peszko), R. Lewandowski (67′ K. Linetty), A. Milik (87′ M. Stępiński)

OLANDA: J. Cillessen, J. Willems (46′ P. van Aanholt), J. Bruma, V. van Dijk, K. Tete, G. Wijnaldum, M. van Ginkel (71′ K. Strootman), R. Bazoer, S. Berghuis (67′ L. Narsingh), Q. Promes, V. Janssen (74′ B. Dost)