Bartosz Kapustka 73

Jake Gosling 87
Robert Lewandowski, Polonia

Polonia – Gibraltar 8-1. Victorie facilă şi un nou pas către Euro 2016

Polonia s-a impus cu un categoric 8-1 pe teren propriu în meciul contra naţionalei Gibraltarului şi îşi menţine avansul de două puncte în faţa Irlandei

26.000 de fani polonezi au asistat pe stadionul Narodowy din Varşovia la un succes facil şi previzibil al echipei naţionale a Poloniei în confruntarea cu modesta reprezentativă a statului Gibraltar. După înfrângerea din meciul cu Germania, oamenii lui Adam Nawałka sunt acum siguri cel puţin de locul de baraj în vederea Campionatului European din 2016, însă polonezii vor dori cu siguranţă să îşi apere poziţia secundă în faţa Irlandei şi să obţină astfel prezenţa directă la turneul final din Franţa.

La capătul primelor 20 de minute gazdele aveau deja asigurate cele trei puncte puse în joc, graţie a două goluri marcate de Kamil Grosicki şi a unei reuşite din partea lui Robert Lewandowski. Atacantul lui Bayern Munchen şi-a trecut la rândul său în cont o dublă în minutul 29 şi a ajuns astfel la zece goluri înscrise de-a lungul campaniei de calificare la Euro 2016, fiind astfel golgheterul preliminariilor.

Repriza a doua a reprezentat o bună oportunitate de a ieşi în prim plan pentru tânărul atacant al celor de la Ajax Amsterdam, Arkadiusz Milik, care a dus scorul la 5-0 în minutul 56 şi a marcat din nou un sfert de oră mai târziu. Între reuşitele sale Jakub Blaszczykowski a transformat o lovitură de la 11 metri, pentru ca noul intrat Bartosz Kapustka să ducă scorul la 8-0. Cu trei minute înainte de finalul partidei, oaspeţii au reuşit sa înscrie golul de onoare, prin Jake Gosling, care astfel a fost autorul celui de-al doilea gol al reprezentativei statului Gibraltar de-a lungul preliminariilor.

Polonia ajunge astfel la 17 puncte în clasamentul grupei D şi îşi menţine avantajul de două puncte în faţa Irlandei, cu doar două meciuri înainte de final. Jucătorii lui Adam Nawałka se vor deplasa acum în Scoţia, pentru ca apoi să primească pe teren propriu vizita Irlandei, într-un meci care foarte probabil va fi decisiv în ceea ce priveşte calificarea directă la Campionatul European din Franţa.