Preliminariile EURO 2016, Grupa D, 11 octombrie 2014, ora 21:45
Germania

Arkadiusz Milik 51
Sebastian Mila 88

Polonia-Germania, preliminarii Euro 2016

Polonia – Germania 2-0. Polonia oferă surpriza preliminariilor EURO 2016 învingând campioana mondială Germania

Polonia oferă cel mai neaşteptat rezultat al grupei D a preliminariilor EURO 2016, Germania pierzând pentru prima oară în întâlnirile cu gazdele.

Polonia debutase în preliminariile EURO 2016 cu o victorie categorică în faţa Gibraltarului, dar chiar dacă Germania nu avusese o misiune uşoară în faţa Scoţiei, nici cei mai optimişti suporteri polonezi nu şi-au imaginat deznodământul partidei de pe Stadionul Naţional din Varşovia.

Prima repriză s-a desfăşurat conform aşteptărilor, cel puţin în ceea ce priveşte echipa dominantă. Germania ar fi putut conduce cu 5-0 la pauză, dar Thomas Müller, Mats Hummels şi debutantul Karim Bellarabi au ratat ocazii mari, ultimul dintre ei în nu mai puţin de trei rânduri.

Ineficienţa oaspeţilor le-a dat curaj polonilor în repriza secundă, ei încercând tot mai des contraatacuri rapide. Îndrăzneala le-a fost răsplătită în minutul 51, Arkadiusz Milik profitând de ieşirea total neinspirată a lui Neuer la centrarea lui Łukasz Piszczek. Conduşi cu 1-0, jucătorii lui Joachim Löw au făcut tot ce le-a stat în putere pentru a egala, dar defensiva condusă de Wojciech Szczęsny a rezistat eroic.

Mai mult, Polonia a mai înscris o dată cu două minute înainte de final prin Sebastian Mila, după ce acesta primise pasa decisivă de la Robert Lewandowski. Polonia învinge Germania pentru prima oară în istorie, oprindu-le campionilor mondiali la 33 şirul de partide fără înfrângere din faza preliminariilor. Ultimul eşec al germanilor data din octombrie 2007, un 0-3 pe teren propriu în faţa Cehiei.

Cu acest succes Polonia devine liderul surpriză al grupei D a preliminariilor EURO 2016.