Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 28 martie 2015, ora 21:45

Klaas-Jan Huntelaar 90+2

Burak Yılmaz 37
Olanda a obţinut in extremis o remiză cu Turcia, 1-1

Olanda – Turcia 1-1. Olanda scoate un egal norocos pe Amsterdam ArenA

O deviere norocoasă a lui Klaas-Jan Huntelaar în minutul 92 a adus Olandei un 1-1 cu Turcia, rezultat ce păstrează ambele echipe în cursa pentru EURO 2016.

O deviere norocoasă a lui Klaas-Jan Huntelaar în minutul 92 la şutul lui Wesley Sneijder a adus Olandei un punct în disputa de pe propriul teren cu Turcia, dar trupa lui Guus Hiddink rămâne pe locul 3 în Grupa A la 5 puncte de Islanda şi la 6 puncte de liderul Cehia şi, mai important, păstrează şi Turcia în cursa pentru calificare. În absenţa lui Arjen Robben şi Robin van Persie, Olanda a arătat destul de rău, fiind ineficientă în atac şi vulnerabilă în apărare, în ciuda unui ritm bun în repriza secundă.

Hiddink l-a convocat în premieră pe Bas Dost de la Wolfsburg dar nu l-a folosit în garnitura de start, preferând să meargă pe mâna „obişnuiţilor”, cu Afellay şi Memphis Depay în sprijinul vârfului împins Huntelaar. Jucătorul lui Schalke a fost însă bine blocat de turci, iar entuziasmul de început al Olandei s-a transformat încetul cu încetul în neputinţă, apoi în frustrare. Medaliata cu bronz la ultima ediţie a Campionatului Mondial şi-a trecut în cont două situaţii bune în primele zece minute prin şuturile de la semidistanţă ale lui Depay şi Sneijder, însă cea mai mare ocazie a debutului de meci i-a aparţinut turcului Yilmaz, care a fost găsit liber în zona punctului de la unsprezece metri dar a şutat greşit din întoarcere. Nu avea însă să mai rateze în minutul 37, când s-a descurcat bine între pasivii apărători olandezi şi a punctat din marginea careului cu ajutorul devierii lui Martins Indi. Putea totuşi să fie 1-1 la pauză, dar portarul Babacan s-a opus reluării lui De Vrij la o lovitură liberă executată de Sneijder.

În repriza secundă Hiddink a mizat totul pe cartea atacului, aducându-i în teren pe Narsingh, Bas Dost şi Willems în locul unor jucători cu profil defensiv. Olanda a pus presiune şi şi-a creat în sfârşit câteva ocazii bune: Narsing nu a profitat de ieşirea portarului Babacan şi a reluat pe lângă poartă din poziţie favorabilă, Afellay a şutat puternic dar pe centrul porţii de la mare distanţă, Sneijder a plasat mingea la o palmă de bară din lovitură liberă, apoi Willems s-a trezit singur în careu dar a şutat din prima în înaltul tribunei. Când totul părea pierdut pentru olandezi, în minutul 92, Sneijder a mai insistat o dată cu un şut de la distanţă, mingea l-a lovit pe Huntelaar şi a intrat în plasă, spre disperarea lui Fatih Terim care a fost la doar câteva minute de o mare surpriză.

În urma acestei remize ambele echipe rămân în cursa pentru turneul final din 2016, însă de acum orice pas greşit poate fi fatal. Teoretic şi Olanda şi Turcia au meciuri facile în luna iunie, în Letonia respectiv Kazakhstan, într-o etapă ce propune derby-ul inedit al grupei, Islanda – Cehia.