Preliminariile EURO 2016, Grupa A, 03 septembrie 2015, ora 21:45
Islanda

Gylfi Sigurdsson 51 (pen)
Gylfi Sigurdsson, Islanda

Olanda – Islanda 0-1. Gylfi Sigurdsson decide duelul de pe Amsterdam ArenA

Un gol marcat de Gylfi Sigurdsson din penalty a adus victoria Islandei în meciul de calificare la Euro 2016 cu Olanda

Danny Blind nu a avut parte de un debut fericit pe banca tehnică a naţionalei Olandei, care după eşecul de pe teren propriu cu Islanda îşi complică şi mai mult situaţia în grupa A de calificare la Campionatul European 2016. De partea cealaltă, Islanda a demonstrat încă o dată că modul autoritar în care domină aceste preliminarii nu este unul întâmplator, oamenii lui Heimir Hallgrímsson reuşind să obţină şase puncte din cele două confruntări cu Olanda, considerată iniţial favorită certă la câştigarea grupei.

Islanda şi-a trecut în cont prima ocazie mare a meciului prin Jón Dadi Bödvarsson, însă apoi gazdele au pus treptat stăpânire pe joc şi au fost periculoşi la poarta lui Hannes Thor Halldorsson prin tentativele lui Wesley Sneijder şi Arjen Robben. Situaţia s-a complicat foarte mult pentru trupa lui Danny Blind după o jumătate de oră, când Robben s-a accidentat şi a fost nevoit să părăsească terenul (în locul său a intrat Luciano Narsingh), iar mai apoi tânărul fundaş al celor de la FC Porto, Bruno Martins Indi, a văzut direct cartonaşul roşu, lăsându-şi astfel echipa în inferioritate numerică. Pierderea unui fundaş a făcut ca Danny Blind să renunţe la Klaas Jan Huntelaar, în locul său fiind trimis pe teren apărătorul central Jeffrey Bruma.

Repriza secundă a început la fel de prost pentru olandezi, care s-au văzut conduşi pe tabelă în minutul 51, când Van der Wiel l-a faultat în interiorul suprafeţei de pedeapsă pe Bjarnason, iar Gylfi Sigurdsson a transformat cu precizie lovitura de la 11 metri. Lipsă de reacţie din partea gazdelor, care cu un om mai puţin nu au reuşit să se ridice la nivelul unui adversar ce a evidentiat un joc cu adevărat solid. Johann Gudmundsson putea închide definitiv meciul în minutul 54, dar bara l-a salvat pe Jasper Cillessen şi a păstrat pentru moment speranţele oamenilor lui Danny Blind.

Un final de meci emoţionant şi foarte intens nu a adus nimic nou pe tabelă, astfel că Olanda suferă cea de-a treia înfrângere din cadrul campaniei de calificare la Campionatul European 2016 şi trebuie să mulţumească Letoniei pentru egalul înregistrat în Turcia, rezultat în urma căruia Olanda îşi menţine locul al treilea în grupa A, deşi şansele jucătorilor lui Danny Blind de a mai obţine calificarea directă la Euro sunt extrem de mici.