Antoine Griezmann a deschis scorul în meciul Olanda - Franţa 2-3

Olanda – Franţa 2-3. Perspective bune pentru ţara gazdă de la Euro 2016

Franţa s-a impus cu scorul de 3-2 contra Olandei, într-un meci amical disputat pe Amsterdam ArenA, în vederea pregătirilor pentru Euro 2016
Articol scris de Răzvan Mitacu
25 martie 2016

Pe Amsterdam ArenA, Olanda şi Franţa s-au întâlnit într-un meci care a reprezentat ocazia de a aduce un omagiu celui mai important jucător din istoria fotbalului olandez şi unul dintre simbolurile fotbalului mondial, Johan Cruyff, decedat în cursul zilei de joi, după o bătălie pierdută cu cancerul.

Momente emoţionante înainte de startul meciului, când a fost ţinut un minut de reculegere în memoria victimelor atentatelor din capitala Belgiei şi în minutul 14 al partidei, când jocul s-a întrerupt şi întregul stadion a omagiat legendarul jucător şi antrenor olandez, al cărui decesul a îndoliat lumea fotbalului.

Selecţionerul Danny Blind începe reconstrucţia Olandei printr-un schimb de generaţii după parcursul extrem de modest din cadrul preliminariilor pentru Euro 2016, turneu final la care Olanda nu va fi prezentă. În aceste condiţii ‘Portocala Mecanică’ se pregăteşte deja de Campionatul Mondial din 2018, astfel că foarte mulţi jucători tineri şi-au făcut loc în echipa naţională, precum Joël Veltman, Jetro Willems, Virgil van Dijk, Jordy Clasie sau Quincy Promes. Wesley Sneijder a fost singurul jucător de acum prezent pe teren şi la duelul cu Franţa disputat la Euro 2008 şi câştigat de olandezi cu un categoric 4-1.

De partea cealaltă, Franţa are aşteptări mari în ceea ce priveşte Euro 2016, turneu final pe care îl va găzdui vara viitoare, iar forma recentă a oamenilor lui Didier Deschamps îl îndreptăţeşte pe selecţionerul francez să spere la o performanţă importantă. Cu o echipă omogenă şi care pare a fi rezolvat mare parte dintre problemele defensive evidenţiate de-a lungul meciurilor amicale disputate anul trecut, Franţa a demonstrat că trebuie inserată pe lista naţionalelor considerate drept favorite la Euro 2016 şi nu doar datorită statulului de gazdă.

Doar cinci minute au rezistat jucătorii lui Danny Blind în faţa unei naţionale a Franţei mult mai puternice şi care a dat impresia că poate crea pericol la poarta lui Jasper Cillessen în orice moment atunci când impune un ritm ridicat al acţiunilor de atac. Antoine Griezmann a deschis scorul printr-o execuţie plasată în urma unei lovituri libere de la marginea careului obţinută tot de el, pentru ca Olivier Giroud sa profite de o noua fază fixă în minutul 13, când Blaise Matuidi a recentrat balonul în careu, iar atacantul lui Arsenal a finalizat cu precizie şi a majorat avantajul oaspeţilor. Portarul lui Ajax Amsterdam şi-a ţinut echipa în meci prin două intervenţii decisive în faţa lui Antoine Griezmann şi a lui Dimitri Payet, însă foarte puţine momente de joc pozitive în prima repriză pentru Olanda, care din minutul 37 nu s-a mai putut baza nici pe Wesley Sneijder, accidentat.

Olanda a revenit de la cabine cu Ibrahim Afellay şi Memphis Depay pe teren, iar prezenţa celor doi s-a dovedit utilă pentru jocul ofensiv al gazdelor. Atacantul Luuk de Jong a readus speranţa în tabăra oamenilor lui Danny Blind profitând de o minge rămasă în careu după o centrare din lovitură liberă a lui Memphis Depay, în debutul părţii secunde, însă reuşita nu a fost urmată de o presiune constantă la poarta lui Mandanda. Deşi jucătorii lui Didier Deschamp nu au mai fost la fel de incisivi şi periculoşi precum în prima parte, oaspeţii au reuşit să gestioneze avantajul fără mari probleme pănă spre final şi au fost aproape de a marca golul al treilea la şutul din afara careului al lui Dimitri Payet, precum şi la incursiunea lui Paul Pogba din minutul 67. Mijlocaşul lui Juventus a avut o nouă şansă de a marca cu 12 minute înainte de final, din nou în urma unei faze fixe la care marcajul olandezilor a fost inexistent, însă reluarea lui Pogba a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Jasper Cillessen. Ultimele cinci minute au adus alte emoţii, mai întăi graţie golului egalizator marcat de Ibrahim Afellay, care părea să consemneze o remiză nesperată pentru Olanda, înainte ca Blaise Matuidi să readucă oaspeţii în avantaj şi să asigure un succes meritat pentru gazdele de la Euro 2016, cu două minute înainte de final, după un assist al lui Anthony Martial.

Franţa se impune astfel cu scorul de 3-2, iar cele două naţionale se vor întâlni din nou în cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018, pe 10 octombrie 2016, respectiv 31 august 2017. Până atunci jucătorii lui Didier Deschamp continuă pregătirile în vederea mult mai apropiatului turneu final din vară, iar următorul test este programat marţi, pe Stade de France din Paris, cu Rusia.

OLANDA: J. Cillessen, J. Bruma, V. van Dijk (46′ I. Afellay), D. Blind, J. Veltman, J. Clasie (46′ M. Depay), D. Klaassen (76′ G. Wijnaldum), W. Sneijder (37′ R. Bazoer), J. Willems (78′ P. van Aanholt), Q. Promes, L. de Jong (81′ V. Janssen)

FRANŢA: S. Mandanda, C. Jallet, L. Koscielny, R. Varane, P. Evra (46′ L. Digne), L. Diarra (46′ N. Kanté), P. Pogba, B. Matuidi, D. Payet, A. Griezmann (46′ A. Martial), O. Giroud (73′ A. Gignac)